Nyhedsbrevet Ny Viden om Slagteri og Forædling Nr. 6, 2008 - Matematisk model kan forudsige oksekøds holdbarhedMatematisk model kan forudsige oksekøds holdbarhedAf Carsten Gydahl-Jensen Danske kreaturslagterier kan se frem til at kunne forudsige holdbarheden af det ferske kød fra pakken er forseglet til pakken åbnes af forbrugeren. Indledende forsøg på Danish Meat Research Institute viser, at holdbarheden af vacuumpakket kød kan forudsiges ved brug af modeller. Når alle faktorer er undersøgt, vil det være muligt fra en PC, at udregne kødets holdbarhedsperiode, blot ved at ændre på nogle få tal i en model.
Forsøgsarbejdet fortsætter for at validere og udvikle holdbarhedsmodellen. De kommende forsøg bliver med andre pakkemetoder. Det skal blandt andet undersøges, hvordan ompakning påvirker holdbarheden.
Hurtige konsekvensberegninger
Med en model kan man derved forudbestemme, hvad det f.eks. vil betyde, hvis der er uventede høje temperaturer under lagring eller under køletransporten – at der eksempelvis ved en fejl er syv grader og ikke fire. Eller det kan bruges til at dokumentere, at de deklarerede holdbarhedstider er realistiske. Endelig vil det også være muligt hurtigt at få en vurdering af, hvordan man lettest kan opnå en øget holdbarhed, hvis forbrugerne efterspørger det. For eksempel kan man ved at ændre på nogle få parametre undersøge, om man kan nøjes med at sænke temperaturen eller om startkimtallet skal forbedres yderligere.
Psykrotrofe kimtal som indikator
Vacuumpakkerne, podet med varierende kimtal, blev opbevaret ved forskellige temperaturer fra -1°C til 15°C. Igennem hele deres holdbarhedsperiode blev de bedømt med mikrobiologiske analyser. Det vacuumpakkede oksekød blev blandt andet analyseret for mælkesyrebakterier, pseudomonas og totalkimtal. Resultaterne fra de mikrobiologiske analyser blev sammenlignet og det viste sig, at der var en god sammenhæng mellem holdbarhed og det psykrotrofe kimtal. Den mikrobiologiske parameter kan findes med en meget enkel kimtalsbestemmelse, der er velegnet til rutineanalyser. Analysen kan derfor nemt udføres på slagterierne.
Holdbarheden kan bedømmes på lugten Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til Hardy Christensen hch@teknologisk.dk
Skærmbillede af den første version af holdbarhedsmodellen. Forsøgene fortsætter for at validere modellen og styrke datagrundlaget. | Jeg er din kontaktpersonSusanne StøierCenterchef Råvarekvalitet +45 72 20 27 18 Skriv til mig |
