Nyhedsbrevet Ny Viden om Slagteri og Forædling Nr. 6, 2008 - Svinekødets rolle i det danske festmåltidSvinekødets rolle i det danske festmåltidSvinekød har typisk status som hverdagsmad, hvorimod okse- og kalvekød indgår i festmåltidet. Stemmer det også med, hvad der står på menukortene i forsamlingshuse og restauranter? En undersøgelse foretaget på Slagteriernes Forskningsinstitut viser, at svinekød er godt repræsenteret på de danske festmenuer, kun overgået af oksekød. Årsagen er, at spisestederne stadig laver de traditionelle danske festretter med svinekød, fordi kunderne bestiller det.
Danskernes favoritret med svinekød Hvis man spørger forbrugerne, hvad de foretrækker, viser en undersøgelse fra 2006, at de fleste forbrugere har flæskesteg og mørbrad som deres favoritretter med svinekød. Det er kun få procentdele af danskerne, der besøger gourmetrestauranter, endnu flere er gæster i forsamlingshuse og på restauranter, som sammensætter festmenuer til overkommelige kuvertpriser. Menuen er hvad kunderne vil have Når svinekød er hovedret på menuen, er det stegeretter, det vil sige et helt stykke kød, som er tilberedt i ovn eller gryde. Især gammeldags flæskesteg, sprængt svinekam eller svinekam stegt som vildt, samt svinemørbrad (se figur 2). På enkelte menukort, både i forsamlingshuse og på restaurationer, tilbydes der retter med svinenakkekam eller nakkefilet, men det er typisk i de tilfælde, hvor der ønskes billigere mad. Med få undtagelser har langt størstedelen af de undersøgte menukort fra restauranter et stort udbud af svinekød. Da svinekødet er velrepræsenteret på restaurationernes menukort, vælger kokkene det til menuen frem for at vælge det fra. Især for at kunne præsentere en menu for sine gæster, hvor der er noget at vælge imellem. For restauranterne betyder det, at gæsterne kan vælge svinekød, hvis det er ønsket. Siden svinekød er på mange menuer, må det være et ønske fra forbrugerne. Når et forsamlingshus sammensætter en festmenu på bestilling er der meget forskel på, hvor tit svinekød kommer på indkøbslisten. På trods af de forskellige udmeldinger, tegner der sig alligevel et billede af, at det typisk er konfirmander og ældre mennesker over 70 år, der ønsker svinekød. Det nævnes flere gange hos de adspurgte forsamlingshuse, at de unge vælger svinekød, hvis de selv kan bestemme menuen. Skal forældrene bestemme, fravælges svinekødet. Det er også i denne gruppe af m/k mellem 45-70 år, som vælger andre kødtyper - typisk oksekød, når der skal holdes fest. For nogle er svinekød et naturligt valg, når der holdes fest, mens det for andre er et bevidst fravalg. Ikke geografiske forskelle
Retter med svinekød er billigere
En håndfuld restauranter havde slet ikke svinekød på spisekortet. Afslutningsvis blev de spurgt, hvorfor der ikke var svinekød på menukortet. Begrundelsen var blandt andet: ”Virker for billigt, desværre. Det er jo kød der smager af noget, men jeg vil nok få en over snuden, hvis jeg serverede det til en fest”
”Kunderne anser ikke svinekød for egnet til selskabsmad og det har en lavere status end andet kød, på niveau med lam og and. Det mest festegnede er okse- og kalvekød”
”Der er ingen luksusudskæringer på svin”. ”Nedprioriteret dyr, som ikke egner sig til et festmåltid - gæsterne ville have noget lækkert”,
Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til Camilla Bejerholm cb@teknologisk.dk | Jeg er din kontaktpersonSusanne StøierCenterchef Råvarekvalitet +45 72 20 27 18 Skriv til mig |
