Organisation - Repræsentantskab

Andras  Splidt

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 20 06.

Forretningsudvikling og strategi

Organisation - Repræsentantskab

Repræsentantskab

Repræsentantskabet består af medlemmer udpeget af de væsentligste interesseorganisationer i Danmark. Repræsentantskabet har aktuelt følgende sammensætning:

Direktør Clas Nylandsted Andersen, Nielsen & Nielsen Holding A/S.
Valgt af Dansk Industri

Direktør Preben Jakobsen, Nordtec Optomatic A/S
Udpeget af Håndværksrådet

Forhandlingschef Bo Vistisen, Lederne.
Udpeget af Lederne

Adm. direktør Erling Duus, Eegholm A/S.
Udpeget af Dansk Industri

Teknisk direktør Søren F. Eriksen, Danish Crown AmbA.
Valgt af repræsentantskabet

Direktør Ulrik Gammelgaard, French Pharmacies ApS.
Udpeget af Dansk Industri

Underdirektør Charlotte Rønhof, Dansk Industri.
Udpeget af Dansk Arbejdsgiverforening

Direktør Cornelius Olesen, Amager Data ApS.
Udpeget af Ingeniørforeningen, IDA 

LO-næstformand Nanna Højlund, Landsorganisationen i Danmark.
Udpeget af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og LO

Forbundsrådgiver Thorkild E. Jensen, Dansk Metal.
Udpeget af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og LO

Konsulent Mette Lyshøj, 3F.
Udpeget af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og LO

Direktør Niels Techen, Helmer Christiansen A/S.
Udpeget af Håndværksrådet

Regionsmedlem Jørgen Rørbæk Henriksen, Region Nordjylland.
Udpeget af Danske Regioner

Adm. direktør Ane Buch, Håndværksrådet.
Udpeget af Håndværksrådet

Direktør Michael H. Nielsen, Dansk Byggeri.
Udpeget af Dansk Arbejdsgiverforening

Rektor Anders Bjarklev, DTU.
Udpeget af Akademiet for de Tekniske Videnskaber

Formand Kim Lind Larsen, BAT-Kartellet.
Udpeget af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og LO

Adm. direktør Niels Jørgen Hansen, Tekniq Installatørernes Organisation.
Udpeget af Dansk Arbejdsgiverforening

Adm. direktør Lauritz Rasmussen, LR-consult ApS.
Udpeget af Dansk Arbejdsgiverforening

Partner Lisbet Thyge Frandsen, Flensby & Partners A/S.
Udpeget af Akademiet for de Tekniske Videnskaber

Konsulent Pia Mulvad Reksten, Landsorganisationen i Danmark.
Udpeget af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og LO

Forskningspolitisk chef Morten Andersen Linnet, Landbrug og Fødevarer.
Afd. for Fødevarer og Forskning
Udpeget af Landbrug og Fødevarer

Formand Ulla Jeppesen
HK it, medie & industri Hovedstaden
Udpeget af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og LO

Formand Torben Dalby Larsen, Dansk Arbejdsgiverforening.
Udpeget af Dansk Arbejdsgiverforening

Adm. direktør Lars Aagaard, Dansk Energi.
Valgt af repræsentantskabet

1. Viceborgmester Per Husted Nielsen, Mariagerfjord Kommune.
Udpeget af Kommunernes Landsforening

Chefkonsulent Louise Riisgaard, Dansk Erhverv
Udpeget af Dansk Erhverv

Instituttets samarbejdsudvalg har udpeget følgende tre medarbejdere,
der deltager i repræsentantskabets møder uden stemmeret:

Teknisk assistent Susanne Gundlach, Måling og Kvalitet.
Udpeget af Instituttets samarbejdsudvalg

Salgskonsulent Carsten Christiansen, Idé & Vækst.
Udpeget af Instituttets Samarbejdsudvalg

Elektriker Jakob Østergaard-Jensen, Bygningsservice
Udpeget af Instituttets Samarbejdsudvalg