Personer

Anders Elkjær Tønnesen
Seniorkonsulent

Energiforsyning til mobile robotter. Brændselscelle teknologi.

72 20 13 08
anders.elkjaer.tonnesen@teknologisk.dk
Arne Kolze
Konsulent, Akademiing., HD (R)

Automatisering og anvendelse af robotter i industrien. Layoutplanlægning, Lean, TPM og generelt produktivitet. Uddannelse af produktionsledere og operatører.

72 20 16 84
arne.kolze@teknologisk.dk
Bent Bilstrup
Souchef, IT-Udvikling

Indlejrede systemer, kommunikationsprotokoller og -hardware.

72 20 16 14
bent.bilstrup@teknologisk.dk
Boris Wortmann
Civilingeniør, Mba

Robotter i industrien. Layoutplanlægning, LEAN, produktivitet.

72 20 16 83
boris.wortmann@teknologisk.dk
Charlotte K. Frambøl
Centerchef, kemiingeniør

Robotter til murværksbyggeri.

72 20 38 28
charlotte.k.frambol@teknologisk.dk
Claus Erichsen Kudsk
Civilingeniør

Rapid Prototyping og produktudvikling af robotkomponenter.

72 20 17 74
claus.erichsen.kudsk@teknologisk.dk
Claus Risager
Sektionsleder

Leder af Center for Robotteknologi. Projektudvikling og fundraising. Kognitive robotter og moderne kunstige intelligens.

22 70 59 62
claus.risager@teknologisk.dk
Ejner Paaske
Projektleder

Indlejrede procesanalytiske komponenter i robotsystemet.

72 20 19 42
ejner.paaske@teknologisk.dk
Finn Tang Thomsen
Akademiingeniør

Indførelse af ny teknologi, CNC maskiner og robotter. Offline programmering af CNC maskiner og robotter. Udvikling af CAD/CAM software. Brug af CAD/CAM systemer og PDM systemer. Udveksling og deling af tekniske informationer. Projektleder for nationale og internationale projekter.

72 20 39 80
finn.tang.thomsen@teknologisk.dk
Henrik Hansen
Konsulent

Maskindirektiv og CE mærkning af robotter, maskiner og installationer.

72 20 27 23
henrik.hansen@teknologisk.dk
Jens-Christian Sørensen
Centerchef

Robotter til pakkerier. Robotter inden for logistik og transport.

72 20 31 81
jens.christian.sorensen@teknologisk.dk
Jørgen Høegh
Sektionsleder

Rådgiver i udviklingen af virksomeders innovationsevne. Underviser i og faciliterer kreative ideudviklingsprocesser for virksomheder, organisationer og uddannelsesinstitutioner.

72 20 27 52
jorgen.hoegh@teknologisk.dk
Kasper Lundberg Jensen
Cand. Polyt. i datateknologi, Konsulent

Implementering og videreudvikling af de teknologier, der gør fremtidens mobile robotter i stand til at navigere præcist.

72 20 39 79
kasper.lundberg.jensen@teknologisk.dk
Kry Herholdt
Seniorkonsulent

Erfaring med udvikling af produktivitet og automation. Implementering af Lean i produktionsvirksomheder. Robotter i træ- og møbelindustrien. Har gennemført flere konferencer om automation og robotteknologi. Bestyrelsessupport til Dansk Robot Forening - DIRA.

72 20 37 13
kry.herholdt@teknologisk.dk
Kurt Bo Genefke
Konsulent

Robot- og automationsprojekter i industrien: Projektledelse, rådgivning og undervisning. Modning af processer til automatisk produktion.

72 20 39 81
kurt.bo.genefke@teknologisk.dk
Lars Dalgaard
Ph.d-studerende

Han skal under projekttitlen "A System-level Design Methodology for Autonomous Robotic Systems" primært beskæftige sig med udvikling af designmetoder på systemniveau for autonome robotsystemer.

72 20 39 83
lars.dalgaard@teknologisk.dk
Lars Germann
Divisionsdirektør

Overordnet ansvarlig. Direktør for Center for Robotteknologi. Medlem af RoboCluster bestyrelsen.

72 20 14 00
lars.germann@teknologisk.dk
Leif Højslet Christensen
Centerchef

Robotter til fremstilling af mikro- og nanoemner i minifabrikker.

72 20 33 00
leif.h.christensen@teknologisk.dk
Martin Mølbach Olsen
Robotudvikler

Baneplanlægning, offline-programmering, robot controllere, softwareudvikler og robotsimulering.

72 20 39 78
martin.molbach.olsen@teknologisk.dk
Merete Nørby
Centerchef, Ph.d.

Overordnet ansvarlig. Centerchef for Center for Robotteknologi. Medlem af RoboCluster SupplyNet.

72 20 29 22
merete.norby@teknologisk.dk
Mette Glavind
Centerchef, civiling., Ph.d.

Robotter til betonfremstilling.

72 20 22 20
mette.glavind@teknologisk.dk
Morten Vestergaard Lund
Kursusudvikler, Cand.mag.

Ansvarlig for udvikling af robotkurser, konferencer mv.

72 20 39 82
morten.vestergaard-lund@teknologisk.dk
Siamak Mesbah
Teknikumingeniør

Robotter til fødevare- og møbelpakkerier.

72 20 31 62
siamak.mesbah@teknologisk.dk
Søren Rahbek Østergaard
Sektionsleder

Ekspert i emballage og pakkerier. Robotter til fødevare- og møbelpakkerier.

72 20 31 80
soren.r.ostergaard@teknologisk.dk
Søren Tranberg Hansen
Konsulent, Cand. IT

Kunstig intelligens og moderne robotteknologi.

72 20 39 84
soren.tranberg.hansen@teknologisk.dk
Tina Christoffersen
Sekretær og webmaster

Hjemmeside, nyheder, koordination ved projektrapportering.

72 20 29 20
tina.christoffersen@teknologisk.dk