Projekt - Automatisk udtagning af hjerteplucks og udstikning af kæber

Danish Meat Research Institute udvikler et udstyr til automatisk udtagning af hjerteplucks og udstikning af kæber. Udstyret vil forbedre arbejdsmiljø, produktivitet og hygiejne på industriens virksomheder.

Formål
Danish Meat Research Institute udvikler et udstyr til automatisk udtagning af hjerteplucks med tunge, hvor man udtager pluckset på en mere hygiejnisk metode. Man eliminerer det nuværende, ensidige, gentagne, manuelle arbejde. Derved spares arbejdskraft, og produktiviteten øges.

Baggrund og Indhold

Hjerteplucks
På slagtegangen placeres udstyret efter organudtageren. Efter frigørelsen af tarme og plucks fra bug- og brysthule afskærer en operatør leveren, så tungen med vedhængende hjerte og lunger (hjerteplucks) forbliver fastgjort til slagtekroppen, når denne transporteres videre på slagtelinjen. Det nye udstyr udtager automatisk hjerteplucks med tunge og overfører det til plucksconveyoren samtidig med, at kæber udstikkes. Vi forventer, at udstyret kan erstatte 2-3 operatører.

Samarbejdspartner
Odin Maskinfabrik A/S (underleverandør på kommercielle markedsvilkår). Projektleder: Peter Andersen  pann@teknologisk.dk

Offentliggørelse
Offentliggørelse af delresultater: Ad hoc omtale på DMRI’s hjemmeside. Offentliggørelse af slutresultat: Slutrapport på DMRI’s hjemmeside i løbet af 2010.

 
 
Carsten  Jensen

Jeg er din kontaktperson

Carsten Jensen
Sektionsleder
Slagteriteknologi
+45 72 20 25 74
 
 

Skriv til mig

Send
 
Taastrup
Gregersensvej 3
2630 Taastrup
Telefon 72 20 20 00
Telefax 72 20 20 19
Aarhus, Teknologiparken
Kongsvang Allé 29
8000 Aarhus C
Telefon 72 20 20 00
Telefax 72 20 10 19
Roskilde, DMRI
Maglegårdsvej 2
4000 Roskilde
Telefon 72 20 20 00
Telefax 72 20 27 44