Projekt - By og beton

EU-projekt ”Creative City Challenge”.

Projektstart september 2009. Forventet afslutning august 2012.

Flere store betonfabrikker og underleverandører har i årenes løb været beliggende i Hedehusene, og de er en vigtig del af Hedehusenes historie og identitet. Endvidere har Teknologisk Institut et avanceret betonlaboratorium, som udforsker nye og kreative måder at arbejde med beton på. Beton har fået en revival inden for arkitektur, men også inden for fx klimatilpasning forskes i de muligheder, der ligger i beton.

Høje-Taastrup Kommune står over for en omfattende byudvikling syd/sydøst for Hedehusene. I den forbindelse skal der selvfølgelig bruges en del beton, men byudviklingen er samtidig en mulighed for at skabe et test-lab og en 1:1 show-case for betonens anvendelsesmuligheder. Endvidere kan byplanlægningen og kommunens indkøbspolitik mv. være med til at sætte nye krav og standarder, som fremmer innovation i betonsektoren.

Projektet består af 3 arbejdspakker:

1. Den første pakke handler om læring og rådgivning.
Projektet skal styrke kreative virksomheder og traditionelle industriers kompetencer inden for beton via en læringsproces. Desuden skal der skabes netværk og identificeres en klynge af virksomheder og aktører inden for beton.

2. Den anden pakke handler om klynge og byrum.
Projektet skal udvikle nye anvendelsesmuligheder og nye markeder for beton i bygninger og byrum. Det er hensigten at skabe konkrete koblingsmuligheder for kreative virksomheder (designere, arkitekter, kunstnere mv.) og producenter og udførere inden for betonsektoren gennem prototyping og afprøvning af metoder. Endelig skal projektet skabe en 1:1 platform inden for nye måder at anvende beton på.

3. Den tredje pakke handler om branding og strategi.
Projektet skal markedsføre Hedehusene og Danmark som verdens førende i anvendelsen af beton på nye måder, og skal understøtte netværk og kommunikation inden for betonsektoren. Endelig skal projektet give input til strategiske beslutninger på kommunalt politisk niveau og styrke kommunens rolle dels som igangsætter og som myndighed, dels som udbyder, kunde, partner mv.

Mål for projektet

  • Skabe international opmærksomhed om Danmark og Høje-Taastrup Kommune som førende inden for kreativ anvendelse af beton.
  • Skabe koblinger mellem kreative virksomheder (arkitekter, designere osv.), traditionelle virksomheder i betonsektoren, offentlige myndigheder og forskningsmiljøer med henblik på øget viden og innovationskapacitet.
  • Samle iværksættere, vækstlag og små og mellemstore virksomheder inden for byggesektoren og skabe nye muligheder og kompetencer.
  • Gennem en række scenario-workshops identificere fremtidig anvendelse af beton og eventuelle behov for forandring i virksomhederne. Dette vil blive brugt til at udvikle nye anvendelsesmuligheder og nye markeder for beton i bygninger og byrum.
  • På længere sigt skabe en internationalt innovativ og kreativ klynge for beton. Dette vil måske være den første kreative klynge af beton i Europa.
  • Medvirke til at motivere og give kompetencer og muligheder til iværksættere, vækstlag og små og mellemstore virksomheder inden for området.
  • Medvirke til udvikling og kvalitetssikring af de teknisk-videnskabelige forsknings- og uddannelsesmiljøer.

Deltagere

  • Teknologisk Institut
      • Idé & Vækst
      • Betoncentret
  • Høje Taastrup Kommune,
      • EU- og Projektchef Lars Dyreborg-Gunslev
  • De andre dele af EU-projektet
      • HAW Hamburg (Lead Partner – Tyskland)
      • WFB Wirtschaftsförderung Bremen GmbH (Tyskland)
      • Stadt Oldenburg (Tyskland)
      • Kulturetage Oldenburg (Tyskland)
      • Gemmente Groningen (Nederlandene)
      • Delft University of Technology, OTB Research Institute (Nederlandene)
      • Intercommnale Leiedal (Belgien)
      • HOWEST University College (Belgien)
      • Dundee College (Storbritannien)
      • Newcastle City Council (Storbritannien)
      • TILLT, Västra Götaland (Sverige)

Aktiviteter

Arbejdspakke 1: Læring og rådgivning

  • Kortlægning af hvilke virksomheder, der er interessante – lokale og ikke-lokale.
  • Besøg på virksomheder – innovationstjek
    • FOKUS: Indeholder virksomhedens strategi et innovationsperspektiv
    • METODER: Er der frirum til ideskabelse og plads til lykketræf (skaber man og får man øje på ideerne). Sikrer man sig inspiration udefra
    • SYSTEMER: Hurtig og stærk opfølgning (systemer til opsamling og beslutning, belønning mv.). Kommunikation og samarbejde på tværs om ideer (deler man på tværs)
    • IMPLEMENTERING: Omsætter man ideer til nye produkter, metoder eller materialer - enten hos sig selv eller andre. Gør man det let at gennemføre/anvende ideer (løse konflikter, ændrer vilkår osv.)
  • Læringsprogram med 2 Scenarieworkshops for beton – hvor traditionelle og kreative virksomheder identificerer behov i samarbejde med forsknings- og uddannelsesinstitutioner
    • UDGANGSPUNKT: State of the art – beton (hvad kan beton, produktion og anvendelse). Hvad sker i markedet (kunder, behov, kulturelt osv.)
    • OPSTILLING AF SCENARIER: Vigtige spørgsmål. Beskrivelser af scenarier
    • KONSEKVENSER: Udviklingsspor. Udfordringer. Ideer
  • Opfølgning på virksomheder
    • Sammenstilling af ”tilstand” og resultatet af scenarieproces
    • Planlægning af tiltag på kort og langt sigt
    • Rådgivning, coaching og konkret hjælp
  • Klyngeidentifikation – det kan være omkring temaer, opgaver osv.
    • Med udgangspunkt i det gennemførte arbejde opstilles en række temaer, opgaver eller koncepter, som kunne danne ramme om et arbejde inden for fremtidig anvendelse, produktion mv. af beton
    • Beskrivelse af 2 klynger

Arbejdspakke 2: Klynge og byrum

  • Afholde 4 tema-klyngemøder om nye eller potentielle markeder for beton i bygninger og byrum.
    • Konstituere arbejdet i klyngen (udvikling af samarbejde)
    • Udfolde nye muligheder i brug af beton (fortsættelse af WP1)
    • Identificere og prioritere udviklingsbehov
  • Igangsætte 2 udviklingsforløb mellem kreative virksomheder, traditionelle virksomheder indenfor beton sektoren samt videns- og forskningsinstitutioner, med henblik på enten prototyping eller afprøvning af metoder
    • IDESKABELSE: Udviklingsbehov analyseres og ideer genereres. Eksisterende viden og forskning inddrages i ideudvikling (hvilke muligheder ser vi). Idedesign udarbejdes (hvilken overordnet ideer vil vi arbejde med)
    • IDEREALISERING: Konceptualisering (princip, teknologi, marked osv.). Produktudformning og – udvikling (model, prototype, afprøvning osv.)
  • Undersøge mulighederne for at udbyde 1-2 konkrete byrumsprojekter i Hedehusene med henblik på at vise nye muligheder for at bruge beton på i 1:1
    • Politisk afklaring og beslutning af projekt (kommunens rolle, økonomi og rammer)
    • Udbudsform og projektstyringsform undersøges (prækvalifikation mv. og borgerinddragelse o.l)

Arbejdspakke 3: Branding og strategi

  • International konference om udvikling af en traditionel industri til en kreativ industri – og omstilling af en industriby til en by i oplevelsesøkonomien.
  • Offentlig webside med oplysninger om projektet samt vidensopsamling, links, kontakt til partnere etc.
  • Strategier og handlingsplaner på den korte og den lange bane, der peger på, hvilken rolle og hvilke redskaber kommunen har for at styrke en kreativ branche.
  • Kommunikation til borgere og virksomheder i og udenfor Hedehusene.

Vil du vide mere

EU-projektets hjemmeside

Interregs hjemmeside

Høje-Taastrup Kommunes projekthjemmeside

Høje-Taastrup Kommunes pjece

Rapport om arbejdspakke 3

 

 
 
Hans Erik Rasmussen

Jeg er din kontaktperson

Hans Erik Rasmussen
Sekretær
Idé & Vækst
+45 72 20 27 54
 
 

Skriv til mig

Send
 
Taastrup
Gregersensvej 3
2630 Taastrup
Telefon 72 20 20 00
Telefax 72 20 20 19
Aarhus, Teknologiparken
Kongsvang Allé 29
8000 Aarhus C
Telefon 72 20 20 00
Telefax 72 20 10 19
Roskilde, DMRI
Maglegårdsvej 2
4000 Roskilde
Telefon 72 20 20 00
Telefax 72 20 27 44