Bygningsreglementet stiller krav om, at bygningsdele mod det fri kun i mindre omfang må indeholde kuldebroer. Kravet er stillet for at gøre risikoen for kondens og skimmelvækst mindre og for at begrænse varmetabet gennem de enkelte bygningsdele.
De nye energikrav har medført, at konstruktionerne bliver bedre og bedre isoleret. Varmetabet gennem utætheder og kuldebroer kommer derfor til at udgøre en stadig større del af det samlede energiforbrug.
Termografi afslører temperaturforskelle
Et termografikamera registrerer overfladetemperaturen, og viser områder med anderledes temperaturforhold. Det bedste resultat opnåes, hvis der er en forskel på mindst 10 grader mellem inde- og udetemperaturen. Termografiundersøgelsen kan udføres både indvendig og/eller udvendig. Hvis der er områder med afvigende temperaturer, vil termografibilledet sammen med byggeteknisk viden kunne afsløre, om de skyldes fejl eller mangler i isoleringen.
Teknologisk Institut udfører termografiundersøgelse af en bygning efter DS/EN 13187 Bygningers termiske ydeevne - Kvalitativ sporing af termiske uregelmæssigheder i en bygnings klimaskærm - Infrarød metode.
Henvendelse
ved undersøgelser på Sjælland telefon 7220 2486
eller mail til Magne Schütt Hansen (oplys venligst postnummer og by)
ved undersøgelser i Jylland/Fyn telefon 7220 1147
eller mail til Bent Lund Nielsen (oplys venligst postnummer og by)
Utætheder
Vi kan finde utætheder med et termografikamara i forbindelse med en tæthedstest af din bygning. Vi etablerer et undertryk i bygningen, der gør, at den kolde udeluft trækkes ind gennem utæthederne, så de omkringliggende områder afkøles.

Gulvvarme
Hvis gulvet ikke er lige varmt over hele fladen, kan det skyldes, at varmeslangerne ikke er placeret hensigtsmæssigt eller i nogle tilfælde fejl eller lækage i gulvvarmesystemet. Vi vil kunne afsløre dette med et termografibillede, som viser, at der ikke er den samme temperatur over hele gulvvfladen. Billedet afslører nemlig, hvor gulvvarmeslangerne ligger og viser utæthederne.
Download vores brochurer om utætheder i bygninger/termografi og kuldebroer:
BlowerDoor (303 KB)
Termografi afslører kuldebroer og byggesjusk (309 KB)