Bliv sat grundigt ind i CompTIA Cloud+ med en kursuspakke, der hjælper dig til at forstå og dygtiggøre dig inden for cloud computing, virtualization, datacentre og sikkerhed. Kursus kollektionen er på engelsk og foregår online, når det passer dig. Du har adgang til online kurset i 365 dage.
Med kursussamlingen får du en forståelse for fordele og koncepter samt terminologi inden for cloud computing og tjenesteudbydere. Du lærer om de forskellige tilgængelige typer af cloud services og servicemodeller såvel som deres unikke karakteristika. Derudover bliver du blandt andet bekendt med virtualization og hvorfor netop dette koncept tillader de storstilede og dynamiske cloud computing data centre at eksistere i et stigende omfang. Endeligt vil du blive indført i forskellige storageløsninger samt sikkerhedsspørgsmål og hvordan du finder den løsning, som passer bedst til dine omgivelser.
Kursussamlingen henvender sig til IT-fagfolk med 2-3 års erfaring inden for networking, storage eller administration af datacentre. Den ideelle kursist besidder derudover både gode computerfærdigheder samt teknisk forståelse.
Kurset er oplagt til personer, som ønsker at opnå anvendelige jobfærdigheder eller er på vej til at tage CompTIA Cloud+ certificeringseksamen.
Vi sørger for at rammerne er i orden, så du kan fokusere på at lære
Undervisning på engelsk
Kursussamlingen dækker læringsmålene for CompTIA Cloud + CV0-001 certificeringseksamen.
Kursuskollektionen består af 11 kurser og kollektionen kan gennemføres på ca. 10 timer.
Denne online kursuspakke består af flere forskellige kurser, som du ved tilmelding har adgang til i 365 dage. Hvert enkelt kursus er opdelt i flere kursusmoduler, som du via en oversigtsmenu kan tage i den rækkefølge, du ønsker. Modulerne indeholder lyd, billeder og tekst, der gennemgår kursusindholdet. Nogle moduler indeholder små videofilm med scenarier og cases. Ved hvert kursus har du mulighed for at teste din forståelse af indholdet med tests, som du kan tage både før, under og efter kurset. Du gennemfører kursusmodulerne via din computer eller tablet med lyd og adgang til Internettet. Du kan selv styre, hvornår du vil tage modulerne – og de kan sættes på pause undervejs. Der bliver indsat bogmærker, der hvor du er nået til, så du altid har mulighed for at fortsætte, hvor du sidst kom til.
Læs mere om vores online kurser og se svar på dine spørgsmål (FAQ).
Søgte du et andet online kursus?
Vi tilbyder over 7.000 forskellige online kurser inden for mange forskellige områder. Kontakt os på tlf. 72203000 eller kurser@teknologisk.dk, så vi kan hjælpe med at imødekomme dit behov.
Se desuden listen over vores udvalgte online kurser.
Er I en afdeling, en hel virksomhed eller blot flere personer, der ønsker adgang til online kurser, så kontakt os og få et tilbud på tlf. 72203000 eller kurser@teknologisk.dk.
115.01 KB
Unikke tilbud, relevante artikler og nyt om vores kurser og uddannelser.
Der er desværre en systemfejl på nuværende tidspunkt. Du kan alternativt skrive en mail til data@teknologisk.dk