Projekt - Automatisk afskæring af kamben
Udstyr, der automatisk kan udføre processerne i forbindelse med afskæring af kamben, vil fjerne belastende, manuelle arbejdsoperationer og reducere behovet for arbejdskraft.
Formål
Udvikling af udstyr der automatisk kan udføre de mest belastende operationer i forbindelse med afskæring af kamben, så det bliver muligt at forbedre arbejdsmiljøet ved behandling af kamme. De automatiske processer skal foregå på en måde, som er kvalitetsmæssig og omkostningsmæssig acceptabel.
Baggrund og Indhold
![]() |
Samarbejdspartner
ATTEC DANMARK A/S. (underleverandør på markedsmæssige vilkår) Projektleder: Carsten Jensencj@teknologisk.dk
Offentliggørelse
Offentliggørelse af delresultater: Ad hoc omtale på DMRI’s hjemmeside. Offentliggørelse af slutresultat: Slutrapport på DMRI’s hjemmeside ulitmo 2009.