Graddage - Pressemeddelelse

Jens Chr. Sørensen

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72202529

Graddage - Pressemeddelelse

Pressemeddelelse juni 2016

Teknologisk Instituts graddagesystem

Juni måned 2016 havde 0 graddage, hvilket er det samme som juni 2015.

Fyringssæsonen 2015/2016 havde 2.368 graddge, hvilket er 6% flere end fyringssæsonen 2014/2015 (2.235) og ca. 19% færre end normalåret (2.906)

Graddagetællingen ophørte fra og med den 30 april 2016.

 

Ønskes oplysninger om fx landsgennemsnit eller lokalområder henvises til DMI.

Teknologisk Instituts skyggegraddage

Fyringssæsonens graddagetal, baseret alene på temperaturerne (skyggegraddage), har således for fyringssæson 2015/2016 været som vist i nedenstående skema:

   *Normalår2015/16
ændring i forhold til:
 2015/162014/151941/802014/15Normalår
September0036--100%
Oktober20482219148,8%-6,8%
November27524634911,8%-21,2%
December314422455-25,6%-31,0%
Januar50643052517,7%-3,6%
Februar406414480-1,9%-15,4%
Marts3883674605,7%-15,7%
April27522830220,6%-8,9%
Maj04679-100%-100%
Juni-01--100%
I alt2.3682.2352.9056,0%-18,5%

Skemaopgørelsen gælder pr. måned.

* Normalåret er defineret som og udregnet til 2.906 graddage.