Graddage - Pressemeddelelse

Jens Chr. Sørensen

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72202529

Graddage - Pressemeddelelse

Pressemeddelelse april 2016

Teknologisk Instituts graddagesystem

April måned 2016 havde 275 graddage, hvilket er ca. 21% flere end april 2015 (228) og ca. 9% færre end normalåret (302).

Energiforbruget til rumopvarmning fra fyringssæsonens start var ca. 8% større end samme tidspunkt sidste år og 16% mindre end normalåret.

Graddagetællingen ophørte pr. 30 april 2016.

Ønskes oplysninger om fx landsgennemsnit eller lokalområder henvises til DMI.

Teknologisk Instituts skyggegraddage

Fyringssæsonens graddagetal, baseret alene på temperaturerne (skyggegraddage), har således for fyringssæson 2015/2016 været som vist i nedenstående skema:

   *Normalår2015/16
ændring i forhold til:
 2015/162014/151941/802014/15Normalår
September0036--
Oktober20482219148,8%-6,8%
November27524634911,8%-21,2%
December314422455-25,6%-31,0%
Januar50643052517,7%-3,6%
Februar406414480-1,9%-15,4%
Marts3883674605,7%-15,7%
April27522830220,6%-8,9%
Maj-4679--
Juni-01--
I alt2.3682.1892.8268,2%-16,2%

Skemaopgørelsen gælder pr. måned.

* Normalåret er defineret som og udregnet til 2.906 graddage.