Graddage - Pressemeddelelse

Christian Nicolai Nielsen

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 16 30.

Graddage - Pressemeddelelse

Pressemeddelelse vedrørende maj 2021

Teknologisk Instituts graddagesystem

Maj måned 2021 havde 77 graddage, hvilket er ca. 14% færre end maj 2020 (90), ca.3% færre end normalåret 1941/1980 (79) og ca. 51% flere end normalåret 1981/2020 (51).

Energiforbruget til rumopvarmning fra fyringssæsonens start er ca. 12% større end samme tidspunkt sidste år, 15% mindre end normalåret 1941/1980 og 5% mindre end normalåret 1981/2020.

Tallene er baseret på målinger foretaget af DMI ved Landbohøjskolen i København.

Ønskes oplysninger om fx landsgennemsnit eller lokalområder henvises til DMI.

Fyringssæsonens graddagetal, baseret alene på temperaturerne (skyggegraddage), har således for fyringssæson 2020/2021 været som vist i nedenstående skema:

   Normalår *Normalår **2020/21
ændring i forhold til:
 2020/212019/201941/801981/202019/20Normalår 1941/80Normalår 1981/20
September0203623-100%-100%-100%
Oktober1471372191907,3%-32,9%-22,6%
November259303349334-14,5%-25,8%-22,5%
December3783684554352,7%-16,9%-13,1%
Januar48935452547738,1%-6,9%2,5%
Februar45634748043531,4%-5,0%4,8%
Marts3803624604125,0%-17,4%-7,8%
April28221630224230,6%-6,6%16,5%
Maj77907951-14,4%-2,5%51,0%
Juni 010   
I alt pr. 2.6.212.4682.1972.9052.59912,3%-15,0%-5,0%

Skemaopgørelsen gælder pr. måned.

* Normalåret 1941/1980 er defineret som og udregnet til 2.906 graddage.
** Normalåret 1981/2020 er defineret som og udregnet til 2.599 graddage.

Opmærksomheden henledes på, at samtlige rettigheder til oplysninger om graddage i henhold til lov om ophavsret tilhører Teknologisk Institut og må alene anvendes af abonnenten til dennes eget brug. Oplysningerne om graddage må ikke uden forudgående skriftlig tilladelse fra Teknologisk Institut mod eller uden vederlag overdrages til eller på nogen anden måde gøres tilgængeligt for andre end abonnenten.