Graddage - Pressemeddelelse

Kristian  Vielwerth

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 20 07.

Graddage - Pressemeddelelse

Pressemeddelelse vedrørende februar 2020

Teknologisk Instituts graddagesystem

Februar måned 2020 havde 347 graddage, hvilket er ca. 3% flere end februar 2019 (338) og ca. 28% færre end normalåret (480).

Energiforbruget til rumopvarmning fra fyringssæsonens start var ca. 10% mindre end samme tidspunkt sidste år og ca. 26% mindre end normalåret.

Tallene er baseret på målinger foretaget af DMI ved Landbohøjskolen i København.

Ønskes oplysninger om fx landsgennemsnit eller lokalområder henvises til DMI.

Fyringssæsonens graddagetal, baseret alene på temperaturerne (skyggegraddage), har således for fyringssæson 2019/2020 været som vist i nedenstående skema:

 

   *Normalår2019/20
ændring i forhold til:
 2019/202018/191941/802018/19Normalår
September204236-52,4%-44,4%
Oktober137164219-16,5%-37,4%
November303312349-2,9%-13,2%
December368384455-4,2%-19,1%
Januar354460525-23,0%-32,6%
Februar3473384802,7%-27,7%
Marts 342460  
April 160302  
Maj 10979  
Juni 01  
I alt pr. 2.3.201.5291.7002.064-10,1%-25,9%

Skemaopgørelsen gælder pr. måned.

* Normalåret er defineret som og udregnet til 2.906 graddage.