Graddage - Pressemeddelelse

Kristian  Vielwerth

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 20 07.

Graddage - Pressemeddelelse

Pressemeddelelse vedrørende juni 2020

Teknologisk Instituts graddagesystem

Juni måned 2020 havde 0 graddage, hvilket var det samme som juni 2019.

Fyringssæsonen 2019/2020 havde 2.197 graddage, hvilket er 5% mindre end fyringssæsonen 2018/2019 (2.311), og ca. 24% mindre end normalåret (2.906).

Energiforbruget til rumopvarmning fra fyringssæsonens start var ca. 5% mindre end samme tidspunkt sidste år og ca. 24% mindre end normalåret.

Graddagetællingen ophørte fra og med den 16. maj 2020.

TI’s graddagetælling starter, når døgnmiddeltemperaturen (ude) kommer ned på 12°C og derunder i mindst 3 sammenhængende døgn.

Tallene er baseret på målinger foretaget af DMI ved Landbohøjskolen i København.

Ønskes oplysninger om fx landsgennemsnit eller lokalområder henvises til DMI.

Fyringssæsonens graddagetal, baseret alene på temperaturerne (skyggegraddage), har således for fyringssæson 2019/2020 været som vist i nedenstående skema:

 

   *Normalår2019/20
ændring i forhold til:
 2019/202018/191941/802018/19Normalår
September204236-52,4%-44,4%
Oktober137164219-16,5%-37,4%
November303312349-2,9%-13,2%
December368384455-4,2%-19,1%
Januar354460525-23,0%-32,6%
Februar3473384802,7%-27,7%
Marts3623424605,8%-21,3%
April21616030235,0%-28,5%
Maj9010979-17,4%13,9%
Juni0010%-100%
I alt pr. 1.7.202.1972.3112.906-4,9%-24,4%

Skemaopgørelsen gælder pr. måned.

* Normalåret er defineret som og udregnet til 2.906 graddage.