Slutkonference: Dansk hamp fra mark til færdige tekstile metervarer (Hemp4Tex)

Bodil Engberg Pallesen

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 32 81.

slutfkonference hemp4tex

Slutkonference: Dansk hamp fra mark til færdige tekstile metervarer (Hemp4Tex)

Dansk hamp fra mark til færdige tekstiler kan blive en realitet i de kommende år. De mange, der mødte op til afslutningskonferencen for vores store hampe-tekstilprojekt Hemp4Tex på VIA Design and Business University College i Herning, var særdeles engagerede for at høre om resultaterne opnået i projektet. Det var lige fra dyrkning og høst af tekstilhamp til forarbejdning af stængler til fibre og garn og de mange resultater med fremstilling af metervarer, strik og vævning. Der var en stor udstilling af vores opnåede resultater med fiberråvare, garner, unikke striktyper, vævede metervarer, farveforsøg samt fornemme nye designs med hamp til beklædning og møbeltekstiler.

Der var stor lyst til at debattere mulighederne. Jørgen Heggelund, hampeavler fortalte om erfaringerne i marken, og de potentielle muligheder, og projektleder Bodil Engberg Pallesen, Teknologisk Institut, viste resultater med dyrkning og forarbejdning af hampestænglerne, økonomien ved en fremtidig dyrkning af tekstilhamp som også har lavere CO2-aftryk i forhold til bomuld, baseret på projektets LCA-beregninger.

Morten Ambye-Jensen, AU og Nicolaj Ma, Teknologisk Institut fortalte om opbygning af pilotlinje til kontrolleret rødning og efterbehandling af hampestænglerne, samt enzymbehandling af garner og tekstiler mhp. opnå højere kvalitet. Poul-Erik Jørgensen, Mathias K. Winther og Ronni Anthony Johannesen, fra VIA, præsenterede de spændende resultater med de stærke hampegarner, strikke- og væveforsøg og nye designs af hampebeklædning. Charlotte Albek fra VIA præsenterede en Benchmarking om hvad sker der i DK og Europa med hamp til tekstil. Der er en stigende efterspørgsel efter lange fibre fra hør og hamp til kvalitetstekstiler, som møbelstoffer og arbejdsbeklædning mm. Poul-Erik og Bodil gav bud på hvordan vi i Danmark kan komme i gang med produktion af hamp til tekstiler og præsenterede planer for implementering og opstart af en mulig nicheproduktion. Spørgelysten var stor.

Konklusionen er, at det har været muligt at demonstrere opskalering af dansk hamp til færdige tekstiler, og vi har et bud på hvordan man kan starte en prøveproduktion med tekstilhamp. Samtidig opfordrer vi tekstilbranchen til at være med til at løfte en sådan produktion i gang.

 

Partnerne i projektet er: Bio2Products ved Jørgen Heggelund, Kvadrat, Møllerup Gods, Aarhus Universitet, VIA Design and Business University College samt Landbrug og Bioressourcer - Teknologisk Institut , med Bodil Engberg Pallesen som projektleder. Projektet har modtaget støtte fra Innovationsfonden, under Grand Solution Programmet.

innovationsfonden

 

Øvrige bilag