Graddage - Pressemeddelelse

Jens Chr. Sørensen

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 25 29.

Graddage - Pressemeddelelse

Pressemeddelelse juni 2017

Teknologisk Instituts graddagesystem

Juni måned 2017 havde 0 graddage, hvilket var det samme som juni 2016.

Fyringssæsonen 2016/2017 havde 2,551 graddage, hvilket er ca. 8% større end fyringssæsonen 2015/2016 (2.368), og ca. 12% mindre end normalåret (2.906).

Fyringssæsonen 2016/2017 ophørte fra og med den 13. maj 2017.

Tallene er basseret på målinger foretaget af DMI ved Landbohøjskolen i København.

Ønskes oplysninger om fx landsgennemsnit eller lokalområder henvises til DMI.

Teknologisk Instituts skyggegraddage

Fyringssæsonens graddagetal, baseret alene på temperaturerne (skyggegraddage), har således for fyringssæson 2016/2017 været som vist i nedenstående skema:

   *Normalår2016/17
ændring i forhold til:
 2016/172015/161941/802015/16Normalår
September0036--
Oktober2212042198,3%0,9%
November35927534930,5%2,9%
December37131445518,2%-18,5%
Januar481506525-4,9%-8,4%
Februar4074064800,2%-15,2%
Marts353388460-9,0%-23,3%
April2812753022,2%-7,0%
Maj78079100%-1,3%
Juni-01--
I alt pr. 31.5.172.5512.3682.9057,7%-12,2%

Skemaopgørelsen gælder pr. måned.

* Normalåret er defineret som og udregnet til 2.906 graddage.