Må vi gemme en cookie?

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse af vores hjemmeside, målrette indhold samt statistik. Læs mere om cookies

Graddage - Pressemeddelelse

Jens Chr. Sørensen

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 25 29.

Graddage - Pressemeddelelse

Pressemeddelelse maj 2018

Teknologisk Instituts graddagesystem

Maj måned 2018 havde 0 graddage, hvilket er 100% færre end maj 2017 (78) og 100% færre end normalåret (79).

Energiforbruget til rumopvarmning fra fyringssæsonens start var 5% mindre end samme tidspunkt sidste år og ca. 17% mindre end normalåret.

TI’s graddagetælling starter, når døgnmiddeltemperaturen (ude) kommer ned på 12°C og derunder i mindst 3 sammenhængende døgn.

Graddagetællingen ophørte fra og med den 18. april 2018.

 

Tallene er baseret på målinger foretaget af DMI ved Landbohøjskolen i København.

Ønskes oplysninger om fx landsgennemsnit eller lokalområder henvises til DMI.

Fyringssæsonens graddagetal, baseret alene på temperaturerne (skyggegraddage), har således for fyringssæson 2017/2018 været som vist i nedenstående skema:

   *Normalår2017/18
ændring i forhold til:
 2017/182016/171941/802016/17Normalår
September0036--
Oktober137221219-38,0%-37,4%
November326359349-9,2%-6,6%
December3943714556,2%-13,4%
Januar429481525-10,8%-18,3%
Februar48340748018,7%0,6%
Marts50535346043,1%9,8%
April149281302-47,0%-50,7%
Maj07879-100%-100%
Juni 01  
I alt pr. 1.6.182.4232.5512.905-5,0%-16,6%

Skemaopgørelsen gælder pr. måned.

* Normalåret er defineret som og udregnet til 2.906 graddage.