Et koncentreret kursus, der sikrer, at man kender de relevante regler og krav omkring CE-mærkning af industrielle maskiner og anlæg ifølge Maskindirektivet.
CE-mærkning - regelsæt og praktisk brug
Ofte sammensættes anlæg af mange forskellige leverancer, og ofte er der tvivl om, i hvilket omfang der skal CE-mærkes, og hvem der har ansvaret for at CE-mærke de sammenbragte maskiner og robotter, der skal integreres i produktionen. På dette kursus lærer man at afgøre, hvad der skal CE-mærkes, hvornår og efter hvilke direktiver og harmoniserede standarder. Man får at vide, hvilke aftaler der bør træffes parterne imellem, hvis der skal opnås succes i projektet. Kurset gennemgår de relevante regelsæt for CE-mærkning og giver praktiske eksempler på, hvordan opgaverne med CE-mærkning kan løses i praksis. Der er stor fokus på risikovurdering samt på evaluering af sikkerhedsrelaterede dele af styresystemer.
Den nye Maskinforordning
På kurset bliver der også undervist i de ændringer, vi kan se frem til, når den nyligt vedtagne Maskinforordning (MR) træder i kraft i 2027. Fx. spændende forhold som elektronisk brugsanvisning, kunstig intelligens og hackersikring.
Deltagerprofil
Kurset er for integratorer af maskin- og robotsystemer i produktionen, medarbejdere, ingeniører og tekniker, der udvikler maskiner til produktion og industriel brug eller opbygger/moderniserer eksisterende maskiner. Medarbejdere, der har ansvar for dokumentation af maskiner og anlæg, rådgivere samt medarbejdere fra indkøbs- og kvalitetsafdelinger.
Vi sørger for at rammerne er i orden, så du kan fokusere på at lære
Kursusbevis
Erfaren underviser
Fuld forplejning
Øvelser og inddragelse
Kurset giver en grundig teoretisk introduktion til regler og rutiner omkring CE-mærkning.
Kurset som helhed var utroligt godt. Det var til tider en del teori tungt, men det er kun hvad man kan forvente af sådan et kursus. Men dette blev gjort til en leg af vores fremragende undervisere. Derudover var der rigtig god forplejning til kursister.- Nick Folkmann Krüger A/S
Rigtig godt kursus, kan varmt anbefale det til andre.- John Bach Denex A/S
God dialog og tid til fordybelse omkring emner, hvor en mere detaljeret gennemgang blev efterspurgt.- Michael Lee-Pedersen Novo Nordisk A/S
Sammen med underviser og andre deltagere vil man få mulighed for, at gennemgå egne eksempler fra virksomhedens hverdag på baggrund af ny viden omkring CE-mærkning. Der bliver tid til spørgsmål og svar og udveksling af meninger.
Læs hvorfor CE-mærkning er vigtigt ift. automatisering af produktionsprocesser: Vi skal automatisere - problemstillinger i forhold til sikkerhed og CE-mærkning
Jens er specialist i maskinsikkerhed, el på maskiner, CE-mærkning af maskiner og ATEX hos Certificering & Inspektion. Medlem af DS/S-850 Robotik.
Taastrup 24. - 25. oktober 2023 Garantifor afholdelse | |
Taastrup 30. - 31. januar 2024 | |
Aarhus 20. - 21. marts 2024 | |
Taastrup 11. - 12. juni 2024 | |
Aarhus 4. - 5. september 2024 |
Unikke tilbud, relevante artikler og nyt om vores kurser og uddannelser.
Der er desværre en systemfejl på nuværende tidspunkt. Du kan alternativt skrive en mail til data@teknologisk.dk