Cases - fællesvaskerier - Brug af regnvand i fællesvaskerier generelt
Opsamlet regnvand kan med fordel anvendes i fællesvaskerier. Regnvand opsamles på tagfladen og ledes via nedløbsrør og nye rør til regnvandsbeholder i kælder eller i terræn Herfra pumpes vandet til fællesvaskeriet. I tilfælde af kraftig regn har regnvandstanken overløb til en faskine. I tørre perioder anvendes der drikkevand. Anlægget skal forsynes med tilbagestrømningssikring til vandforsyningsdelen. Anlæggene skal udføres som angivet i Rørcenteranvisning 003 Brug af regnvand til wc-skyl og vaskemaskiner i boliger, 2012. Anvisningen kan hentes her:
Ved 3 etages ejendomme kan tagvand normalt dække hele behovet for regnvand til fællesvaskerier.
Ved 5-6 etages ejendomme dækker det ca. 50 % af forbruget.
I København skal tagrender af zink stadig coates med særlig malerbehandling, så zink ikke udskilles til grundvand ifm. overløb fra regnvandstank til faskine. Elforbrug til vaskemaskiner og pumper kan drives af solenergi fra paneler på taget.
Ved brug af regnvand til fællesvaskerier skal der søges om nedsivningstilladelse og byggetilladelse hos kommunen. Der kan ansøges om tilbagebetaling af tilslutningsbidrag som medfinansiering mm. Det kræver delvis eller fuld afkobling af regnvand fra hovedkloak.
