Generelt om opsamling og genanvendelse - Opsamling og genanvendelse af regnvand

Kristoffer  Ulbak

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 30 27.

Regnvand kantsten

Generelt om opsamling og genanvendelse - Opsamling og genanvendelse af regnvand

Styrelsen for patientsikkerhed har udtalt sig om forskellige former for genanvendelse af regnvand.

Anvendelse af regnvand til toiletskyl, vaskemaskine og vask af fund i en magasinhal til et museum. Det oplyses, at der ikke er offentlig adgang til bygningen.

  • Som udgangspunkt vurderer Styrelsen for Patientsikkerhed ikke, at der er sundhedsmæssige problemer ved anvendelse af sekundavand til toiletskyl og maskinvask, hvis anlægget etableres i overensstemmelse med Rørcenteranvisning 003. Det er vigtigt, at anlægget etableres så der ikke er mulighed for kontaminering af vandforsyningsledninger og drikkevandsinstallationer i bygningen. Ligeledes er det vigtigt, at vandledninger i bygningen dimensioneres, således, at der er et tilstrækkeligt flow i drikkevandsledningerne mhp. på god drikkevandskvalitet. Hvis der er taphaner med sekundavand, skal det markeres så det tydeligt for brugerne at vandet ikke har drikkevandskvalitet. 
  • Styrelsen har ikke bemærkninger til brugen af regnvand til vask af museumsgenstande, men vi kan ikke vurdere om brugen af regnvand kræver en særlig vurdering i forhold til de ansattes arbejdsmiljø. Vi henviser til Arbejdstilsynet, hvad angår spørgsmål til arbejdsmiljøet.

Opsamling af regnvand til vanding af bede i børneinstitution

  • XXX Kommune skal være opmærksom på den hygiejniske kvalitet af det opsamlede regnvand - og at det ofte indeholder stoffer fra omgivelserne. Der er en risiko for, at regnvandet er tilført bakterier og vira fra dyreekskrementer (primært fugle) - og at opbevaring af vandet vil medføre høje kimtal. Der kan desuden være risiko for vækst af Legionella i vand, som opbevares i tanke og rørsystemer.
  • Styrelsen for Patientsikkerhed vil anbefale, at vand, der benyttes til børns leg og læring, herunder vanding af planter, overholder kvalitetskravene til drikkevand. I Sundhedsstyrelsens håndbog om hygiejne og miljø i dagtilbud (punkt 4.6 om soppebassiner) anbefales, at vand af drikkevandskvalitet benyttes til børns leg.
  • Vi vil foreslå, at kommunen orienterer sig på Miljøstyrelsens hjemmeside, som omhandler regnvand: https://mst.dk/natur-vand/vand-i-hverdagen/genbrug-af-vand/regnvand-og-overfladevand/. På hjemmesiden findes et særligt afsnit: ”Hvilke særlige krav stilles der til vandkvaliteten”, som adresserer opsamlet regnvand og vandkvalitet.

Regnvand til brandslukning og vask af brandbiler

  • OBS: arbejdsmiljøproblemstilling.
  • Det er ikke uden problemer at opsamle regnvand, gemme det på tanke og bruge vandet efterfølgende med forventelig eksponering af mennesker for vandet. Regnvand opsamlet fra tage vil kunne indeholde fækalier fra dyr (fugle, rotter, flagermus mm), med deraf følgende risiko for eksponering for bakterier og vira og der er risiko for opformering af legionella. Derudover kan der være afsmitning fra de materialer som regnvandet kommer i kontakt med. 

Opsamling af regnvand i et boligområde til vanding af beplantning.

  • Kommunen foreslår, at der foretages en overvågning af vandkvaliteten og har beskrevet et analyseprogram.
  • Styrelsen har ikke bemærkninger til det foreslåede kontrolprogram. Vi gør opmærksom på, at der er ikke fastsat kvalitetskriterier for vandkvaliteten i denne type anlæg, og at det er Miljøstyrelsen, der er myndighed hvad angår fastsættelse af kvalitetskriterier. 
  • Det er væsentligt, at anlægget ikke inviterer til at små børn drikker af vandet i den åbne rende. Anlægget bør heller ikke indeholde aerosoldannende elementer, da der ved vand der opmagasineres og recirkuleres er risiko for vækst af legionella bakterier.

Regnvandsbassin i skolegård

  • Af det fremsendte fremgår det, at tagvand skal ledes via render i skolegården til forsænket område med en permeabel belægning og herunder en faskine. 
  • Vand der opsamles fra tage kan være forurenet med sygdomsfremkaldende mikroorganismer fra dyrs afføring, og vandkvaliteten kan blive påvirket at de materialer vandet kommer i kontakt med. Opholdstiden i vandanlægget kan have betydning for vandets hygiejniske kvalitet. Regnvandsanlæg med planlagt kontakt til mennesker, herunder børns leg, bør af hygiejniske årsager have en opholdstid på mindre end 24 timer.
  • Anlægget bør ikke invitere til at vandet drikkes, eller til at der soppes i bassinet. Ved indretning af et bassin et en skolegård skal I være opmærksomme på, at bassinet ikke må udgøre en fare for at børn kan drukne. 

Generelt om håndtering og genbrug af regnvand  på terræn

Dette notat er udarbejdet på baggrund af et møde d. 23. juni 2014 med deltagelse af Københavns Kommune, Embedslægen for København, Rørcenter-Teknologisk og Orbicon

Notatet indeholder nogle generelle retningslinjer, som det anbefales at følge for at reducere de hygiejniske og sikkerhedsmæssige risici ved regnvandshåndtering på terræn: 

  • Regnvand kan frit håndteres på terræn i anlæg (f.eks. regnvandsbassiner, grøfter og regnbede), der ikke indbyder til leg eller direkte kontakt med vandet.
  • Uanset, hvor vandet stammer fra (inkl. frisk drikkevand), gælder et krav om, at vand ikke må stå længere end 24 timer uden rensning eller udskiftning i anlæg, der er designet til at give adgang til at lege med vandet. Vand, der har været lagret i tanke bør ikke bruges i denne type anlæg. Der skal stilles krav om rensning af vand, der lagres ud over 24 timer. Kravene kan tage udgangspunkt i Bekendtgørelse om svømmebadsanlæg m.v. og disses vandkvalitet /4/, Bekendtgørelse om badevand og badeområder /5/ eller i Naturstyrelsens notat om særlige krav ved dispensation til kunstige svømmesøer /6/, hvis der ikke anvendes recirkulation. 
  • Drikkevand og uforurenet grundvand, tagvand samt vand fra gårde og pladser, hvor der ikke er væsentlige kilder til forurening, kan under disse forudsætninger bruges i anlæg, der er designet til adgang til og leg med vandet. Vejvand skal renses før det kan bruges rekreativt. 
  • Frisk og lagret regnvand fra tage og pladser kan bruges til vanding af ikke spiselige afgrøder og rodfrugter, der skrælles og koges. Sprayvanding med lagret vand kræver, at vandet er renset. 
  • Ved håndtering af regnvand på terræn skal risiko for drukning tænkes ind ved placering og udformning af anlæg.

Link til rapporten: (mangler)