
Medlemsinformation 2025 - Plast og Emballage - Medlemsinformation nr. 4/2025
Vælg side
LEDER: I de senere år er plastemballagers rammevilkår blevet dramatisk ændret af en strøm af nye reguleringer: Udvidet producentansvar, ny EU-emballageforordning, direktivet om engangsplast og EU-forordning 2022/1616 om fødevarekontakt for genanvendte plastmaterialer. Fokus på dokumenteret genanvendelighed, recirkulation og fødevare-sikkerhed har i Teknologisk Instituts optik sat emballageindustrien under et meget stort forandrings-pres. Hvordan håndterer vi det sideløbende med den løbende og materialefokuserede udvikling af emballagens funktionelle egenskaber?
Læs hele lederen her: Teknologiske udfordringer under regulatorisk pres: Fremtidens plastemballage i klemme mellem lovgivning og innovation
Læs flere udvalgte artikler fra Medlemsinformation herunder, eller læs hele magasinet i PDF-readeren i bunden af siden.

Dansk plastemballage benyttes typisk i højautomatiserede produktions-miljøer, hvor håndtering sker hurtigt. Hvis jeres plastmateriale er selekteret på baggrund af et traditionelt datablad, så er der størrelsesordener i forskel på styrketal opnået ved brug af træk- og tryktest.
Læs hele atiklen her: Er jeres plast kvalificeret til virkeligheden?

Ved produktion af plastemner ved sprøjtestøbning udgør indløbet ofte en betydelig del af hvert materialeskud. Jo mindre emnerne er, desto større procentdel af skuddet vil indløbet udgøre. Denne del betragtes som spild, og det er derfor ønskeligt at kunne genanvende det. Genanvendelse sker typisk ved at indløbet neddeles i en kværn for derefter at blive opblandet med ny (virgin) plast, hvor blandingen sker inline før materialet føres til sprøjtestøbemaskinen.
Læs hele atiklen her: Genstøbning af plast i støbeprocesser
Artikler ang. bæredygtighed er støttet af Uddannelses- og Forskningsministeriet.
Topbillede arkivfoto: Colourbox