Renset spildevand kan blive til spædevand i fjernvarmen
Sammen med et dansk forsyningsselskab har Teknologisk Institut vist i laboratorieforsøg, hvordan renset spildevand kan oprenses til spædevand af en kvalitet, der passer til fjernvarmenettet.
Et dansk forsyningsselskab skal bruge 100.000 m³ vand til at fylde to nye fjernvarmelagertanke på hver 50.000 m³. Det er vand, man helst ikke vil tage fra grundvandet.
Renset spildevand fra det lokale renseanlæg lå lige for. Men det kan ikke bruges direkte. Vandet indeholder for meget salt, hårdhed, ilt og bakterier, og det giver risiko for korrosion, kalkudfældning og belægninger på membraner og i rør.
Derfor gik forsyningen og Teknologisk Institut sammen om at undersøge, hvordan vandet kan renses til fjernvarmekvalitet.
Varme alene fjerner ikke bakterierne
Man kunne forvente, at temperaturen i fjernvarmesystemet holder bakterierne nede. Forsøgene viste noget andet. Ved 45 °C faldt kimtallet kun 47 % på fem timer. Først opvarmning til 100 °C i en time fjernede bakterierne helt. Derfor skal bakterierne fjernes fysisk.
En proces i flere trin
Teknologisk Institut sammensatte en proces, hvor hvert trin beskytter det næste:
Ultrafiltrering fjerner partikler og mikroorganismer.
- Omvendt osmose i to trin fjerner salte og hårdhed.
- Afgasning fjerner ilt og CO₂.
- pH-justering passiverer stålet i rørene.
Med vand fra forsyningens eget renseanlæg sammenlignede vi tre opstillinger: direkte omvendt osmose, ultrafiltrering før omvendt osmose, og ultrafiltrering med ionbytning før omvendt osmose. Vi ville se, om forfiltrering gør processen mere stabil, og om der er brug for ekstra kontrol med kalkudfældning.

Resultater
| Renset spildevand | Efter oprensning | Mål | |
|---|---|---|---|
| Hårdhed | 24,9 °dH | 0,175 °dH | < 0,01 °dH |
| Ledningsevne | 1.848 µS/cm | 14 µS/cm | < 10 µS/cm |
| Klorid | 244 mg/L | 1,35 mg/L | < 0,5 mg/L |
| Kimtal | 2.010 CFU/mL | 3 CFU/mL | Fysisk fjernelse |
To trin omvendt osmose bringer vandet tæt på målet. De sidste afvigelser undersøges videre.
Næste skridt
Forsøgene er udført i laboratorieskala. Næste skridt er at teste løsningen i pilotskala under reelle driftsforhold, før den kan indgå i en fuldskalaløsning.
Resultaterne er præsenteret på World Water Congress & Exhibition 2026. Forsøgene er udført på Teknologisk Institut med Alfa Laval TestUnit M20.