
Robotindustriens nøgleaktører lancerer Week of Robotics – ny, international robotbegivenhed i Danmark
Odense Robotics, DIRA og Teknologisk Institut går sammen om at etablere Week of Robotics – et nyt initiativ, der over flere dage bringer internationale og danske robotfolk, beslutningstagere, virksomheder, teknologieksperter og forskningsverden sammen. Initiativet understøtter Odenses position som en af verdens førende inden for robotteknologi.
Fra den 6-8. maj er der robotter på programmet, når Week of Robotics løber af stablen i Odense.
To hovedbegivenheder danner rammen: Nemlig den nye konference NextGen Robotics LIVE og ROBOTBRAG, der næste år bliver afholdt for 10. gang.
Den nye, internationalt orienterede konference NextGen Robotics LIVE arrangeres af Odense Robotics og Erhvervshus Fyn, og samler nogle af de mest markante stemmer i den globale robotindustri. Programmet bygger på stærke internationale keynotes, der sætter retning for branchens udvikling, og en Engineering Arena, hvor fokus er på forskning, udvikling og teknologiske gennembrud inden for bl.a. AI, humanoide robotter, droner og autonome systemer.
Samtidig præsenteres projekter og løsninger fra det fynske erhvervsfyrtårn NextGen Robotics i konferencedelen og i en mindre udstillingsdel. Fyrtårnsprojektet NextGen Robotics fokuserer på udvikling af robotteknologi til produktion af store emner (large structure production) og avanceret droneteknologi - til både i luften, på land og til vands. Undervandsrobotter er en del af indsatsen og kan opleves live i Svendborg, hvor BlueTech Center afholder BlueTech Event med demonstrationer af den nyeste teknologi.
NextGen Robotics LIVE sætter scenen for fremtidens innovation og samarbejder inden for avanceret robotteknologi. Konferencen retter sig mod både danske og internationale deltagere – særligt ingeniører, udviklere, CTO'er, forskere og beslutningstagere – og afholdes hos UCL i den gamle Wittenborg-hal, som et tydeligt symbol på samarbejdet mellem erhvervslivet og uddannelsesinstitutionerne.
– Week of Robotics bliver et samlingspunkt, hvor hele økosystemet mødes – fra tekniske eksperter og forskere til virksomheder og beslutningstagere. Samtidig giver det en unik mulighed for europæiske robotorganisationer, klynger, det politiske system og andre interessenter til at mødes og diskutere branchens muligheder og udfordringer, siger Søren Elmer Kristensen, CEO i Odense Robotics.
ROBOTBRAG som en del af Week of Robotics
En anden central begivenhed i Week of Robotics er ROBOTBRAG, arrangeret af Dansk Robot Netværk (DIRA) og Teknologisk Institut.
Her kan virksomheder og andre nysgerrige mennesker finde inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden.
Her præsenterer robotindustriens førende udviklere og forhandlere branchens brede løsninger i praksis, og deltagerne får indblik i de teknologier, der allerede i dag skaber værdi i industrien.
– ROBOTBRAG har i mange år været branchens naturlige samlingspunkt med over 100 udstillere fra robot- og automationsbranchen og rekordmange deltagere år efter år, siger Michael Nielsen, bestyrelsesleder i DIRA.
– Med integrationen i Week of Robotics får vi nu en endnu stærkere ramme, hvor vi både kan vise den konkrete værdi af automatisering og præsentere de teknologier, der former fremtiden, i Danmark og internationalt, tilføjer han.
Teknologisk Institut inviterer igen inden for i de tilsammen 2.800 m² innovationshaller, hvor man kan opleve nutidens og fremtidens robotter og tage en snak med uvildige robot- og automationsspecialister.
– Week of Robotics samler kræfterne fra forskning og industri i én samlet platform, siger Henrik Jacobsen, centerchef, Teknologisk Institut.
– Det giver et unikt udstillingsvindue for dansk robotteknologi og skaber nye muligheder for vækst og innovation, tilføjer han.
Odense danner rammen om begivenheden. Borgmester Peter Rahbæk Juel understreger betydningen:
– Odense er i dag anerkendt som en af verdens førende robotbyer. Week of Robotics er et stærkt signal om, at vi vil fastholde og udbygge den position, ved at samle hele verdens robotelite her i byen.
NextGen Robotics er medfinansieret af EU og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.
Programmet for ROBOTBRAG den 7. og 8. maj 2026 er på trapperne, men du kan allerede nu forhåndstilmelde dig her.
Om Week of Robotics
Week of Robotics er et fælles initiativ af Odense Robotics, DIRA og Teknologisk Institut, som samler hele økosystemet og positionerer Odense som Europas stærkeste robotmiljø.
- NextGen Robotics LIVE: Arrangeres af Odense Robotics og Erhvervshus Fyn. Afholdes hos UCL i den gamle Wittenborg-hal den 6. maj 2026. Fokus på de nyeste teknologiske gennembrud og internationale perspektiver.
- ROBOTBRAG: Arrangeres af DIRA og Teknologisk Institut den 7-8. maj 2026 i Forskerparken. Branchens traditionsrige samlingspunkt, hvor danske og internationale virksomheder viser deres løsninger i praksis, mens man også kan se innovative løsninger hos Teknologisk Institut, som holder åbent hus.
- BlueTech Event: Arrangeres af BlueTech Center den 6. maj 2026 på SIMAC i Svendborg. Samler det maritime økosystem og har fokus på den nyeste maritime teknologi - herunder live-demo af NextGen Robotics' indsats inden for ubemandede fartøjer og undervandsrobotter.