
ATEX-certificering - Typeafprøvning af udstyr til områder med risiko for eksplosiv atmosfære
Vælg side
Dancert A/S er notificeret organ (ExNB) og hjælper fabrikanter med relevant ATEX-certificering - ved tæt sparring, kort vej til beslutninger og mere end 25 års erfaring.
Producerer I materiel og sikringssystemer, der skal anvendes i eller i forbindelse med områder med risiko for dannelse af eksplosiv atmosfære, kræver EU-lovgivningen, at produktet er ATEX-certificeret. En certificeringsproces er kompleks, og den involverer typisk meget teknisk dokumentation og afprøvning, som udføres efter harmoniserede standarder. Vejen fra færdigt design til certificeret produkt behøver dog ikke at være lang, hvis man starter i god tid og afklarer kravene med Dancert før produktionsstart.
Dancert er notificeret organ under ATEX-direktivet 2014/34/EU og udfører bl.a. typeafprøvning og certificering af udstyr i kategori 1 og 2. Vi hjælper jer igennem processen med faglig sparring, klar kommunikation og korte svartider.
Kender I disse udfordringer?
Mange producenter oplever, at ATEX-certificeringsprocessen rejser spørgsmål, som er svære at besvare alene:
Krav til teknisk dokumentation: hvad skal dossieret præcist indeholde, og er dokumentationen tilstrækkelig?- Valg af beskyttelsesmetode og standarder: hvilken beskyttelsesmetode er den rigtige for produktet, og hvilke harmoniserede standarder skal følges?
- Usikkerhed om kategori og klassificering: skal produktet være for kategori 1, 2 eller 3, og hvad betyder det for certificeringsvejen?
- Ændringer i eksisterende certificeringer: produktet er ændret, og det er uklart, om ændringen kræver en ny typeafprøvning eller blot en tillægsattest
- International anerkendelse: produktet skal sælges uden for EU, og det er uklart, hvordan ATEX-certificeringen spiller sammen med fx IECEx
Fra dokumentation til certificering - det hjælper vi med
Certifikatet udstedes af Dancert, der er et uvildigt og uafhængigt certificeringsorgan. Dancert er udpeget som bemyndiget organ i Danmark for elektrisk og ikke-elektrisk materiel (Notified Body nr. 1073 - ExNB).
Det betyder, at Dancert kan udstede relevante ATEX-certifikater for materiel og sikringssystemer for anvendelse i områder med risiko for eksplosiv atmosfære.
Dancert er akkrediteret af DANAK, og akkreditering sikrer, at det er kun personer med indsigt i ATEX-kravene, der kan udføre evalueringen.
Det er Teknologisk Instituts specialister, der for Dancert udfører den fulde typeafprøvning og udsteder EU-typeafprøvningsattester for udstyr til områder med risiko for eksplosiv atmosfære. Vi dækker:
- Type-certificering af elektrisk og mekanisk udstyr i kategori 1 og 2
- Enheds-certificering efter Bilag IX i kategori 1, 2 og kategori 3,
- Gennemgang af teknisk dokumentation - vi vurderer jeres dossier og giver konkret feedback, inden afprøvningen påbegyndes
- Afprøvning efter harmoniserede standarder i vores egne laboratorier
- Udstedelse af EU-Type Examination certificates (Annex III / modul B), som kræver kvalitetssikringsattester (Annex IV / modul D eller Annex V / modul E)
- IECEx-certifikater for producenter, der også sælger til markeder uden for EU
- Løbende kontakt med samme person gennem hele processen - fra indledende dialog til færdigt certifikat
Hvorfor vælge os?
ATEX-certificering kan gennemføres hos en række bemyndigede organer i Europa. Det, der adskiller Dancert, er:
- Tæt og direkte dialog - I kommunikerer direkte med jeres ATEX-specialist, som vurderer behovet for prøvninger af jeres produkt. Ingen unødige mellemled.
- Korte svartider og smidig proces - Prioriterer fremdrift og giver jer hurtig tilbagemelding undervejs
- Mere end 25 års erfaring med ATEX-certificering - Certificeret udstyr til et bredt spektrum af produkter efter forskellige beskyttelsesmetoder
- Dansk eller engelsk kommunikation og europæisk anerkendelse - Certificeringsproces på dansk eller engelsk, og jeres certifikat er gyldigt i hele EU – EØS-landende
- Ikke kun kontrol - Vi hjælper jer med at forstå kravene og peger jer i den rigtige retning til certificering, også når designet stadig skal tilpasses
- Uvildig og selvejende institution - Dancert har ingen kommercielle bindinger til producenter eller leverandører
ATEX-direktivet og krav til typeafprøvning
ATEX-direktivet 2014/34/EU stiller krav om, at udstyr til brug i områder med risiko for eksplosiv atmosfære skal overholde de væsentlige sundheds- og sikkerhedskrav, før det må CE-mærkes og markedsføres i EU.
Certificeringen omfatter en vurdering af den tekniske dokumentation og afprøvning af et repræsentativt eksemplar af produktet i henhold til de relevante harmoniserede standarder.
Kontakt os
Står I over for en ATEX-certificering - eller har I spørgsmål til processen? Kontakt ATEX-specialist og forretningsleder, Steen Christensen, for en indledende snak om jeres produkt og certificeringsbehov.
Læs mere hos Dancert: https://www.dancert.dk/certificeringertypeafproevning/atex/
