Nyt2 dages kursus 

AI i Incident og Knowledge Management

DKK 10.999
ekskl. moms
Nr. 92084 A

Få konkret erfaring med at bruge AI til at håndtere incidents og knowledge management og lær hvordan du kan bruge AI til at optimere svartider, højne datakvaliteten og skabe markant bedre brugeroplevelser.

Mange organisationer har allerede adgang til AI-værktøjer som Copilot, ChatGPT eller lignende. På dette kursus lærer du at omsætte værktøjerne til konkret værdi i den daglige håndtering af incidents og knowledge. Du får praktisk erfaring med at bruge AI til at arbejde hurtigere, mere ensartet og med højere kvalitet, uden at AI behøver at være integreret direkte i dit ITSM-system. Du lærer blandt andet at skabe overblik over komplekse incidents, formulere brugbare løsninger, udvikle knowledge-artikler og tilpasse tekniske forklaringer og svar til forskellige målgrupper. Du arbejder med konkrete eksempler, prompt-teknikker, skabeloner og metoder, som du kan bruge umiddelbart efter kurset.

Deltagerprofil

Kurset er til dig, der arbejder med Incident Management, Service Desk, IT-support, Knowledge Management eller lignende opgaver, og som gerne vil lære at udnytte de AI-værktøjer, du allerede har adgang til. Kurset er relevant for både ledere og medarbejdere.

 
 

Forudsætninger

Du behøver ingen særlige AI-forudsætninger, men du skal have adgang til dit eget ITSM-værktøj og til et AI-værktøj som Copilot, ChatGPT eller lignende. Du kan godt bruge en gratis udgave.

Udbytte

  • Lær at bruge AI til at opsummere incidents og skabe hurtigt overblik
  • Lær at oprette knowledge-artikler med udgangspunkt i eksisterende sager og dokumentation
  • Forstå hvordan du tilpasser tekniske forklaringer til forskellige målgrupper og vidensniveauer
  • Bliv hurtigere til at formulere bedre og mere ensartede svar til brugere
  • Lær hvordan du præsenterer den samme knowledge-artikel på flere forskellige måder afhængigt af målgruppen
  • Lær at formulere afslutningstekster og løsningsbeskrivelser, der skaber værdi for både brugere og kolleger
  • Lær at generere meningsfulde titler til incidents og knowledge-artikler, og få hjælp til kategorisering og prioritering af incidents
  • Få hviden om hvordan du anvende AI på en sikker og ansvarlig måde i den daglige drift

Det får du på kurset

Vi sørger for, at rammerne er i orden, så du kan fokusere på at lære.

Efter du har fuldendt kurset, vil du modtage et kursusbevis.

Kursusbevis

Hos Teknologisk Institut bruger vi kun erfarne undervisere.

Erfaren underviser

På kurset får du morgenmad, frokost, snacks og drikkevarer.

Fuld forplejning

Mulighed for at tage certificering.

Certificering / eksamen

På kurset er der indtænkt øvelser og deltagerinddragelse.

Øvelser og inddragelse

Undervisning på dansk

Undervisning på dansk

Tæt på kursusstedet er der gratis parkering.

Gratis parkering

Indhold

Introduktion til AI i IT-support og ITSM
  • Hvad kan moderne AI-værktøjer bruges til?
  • Muligheder og begrænsninger
  • Datasikkerhed og ansvarlig anvendelse
AI og Incident Management
  • Opsummering af lange eller komplekse incidents
  • Forslag til kategorisering og prioritering
  • Formulering af brugbare incidenttitler
  • Overdragelse af sager mellem kolleger
  • Dokumentation af sager til eksterne leverandører
  • Formulering af løsningsbeskrivelser og afslutningstekster
AI og brugerkommunikation
  • Tilpasning af svar til forskellige målgrupper
  • Teknisk versus ikke-teknisk kommunikation
  • Professionelle og imødekommende formuleringer
  • Kommunikation under større driftsforstyrrelser
AI og Knowledge Management
  • Oprettelse af knowledge-artikler på baggrund af incidents
  • Strukturering og forbedring af eksisterende artikler
  • Tilpasning af artikler til forskellige brugergrupper
  • Identifikation af manglende viden og videnshuller
Praktiske øvelser
  • Arbejde med egne eksempler
  • Prompt-teknikker til daglig brug
  • Skabeloner og metoder, som kan anvendes umiddelbart efter kurset

Form

Kurset kombinerer praktiske eksempler og øvelser. Du arbejder med egne eksempler og afprøver prompt-teknikker, skabeloner og metoder, som du kan bruge i dit daglige arbejde efter kurset.

Certificering

Ønsker du at afslutte kurset med en certificering, kan du gøre dette i slutningen af sidste kursusdag.

  • Antal spørgsmål: 20
  • Tid: 30 minutter
  • Format: multiple choice spørgsmål med hjælpemidler

Beståelseskravet er 65% (13 rigtige). Certificeringen koster kr. 995 ex moms, og er ikke indeholdt i kursusprisen. Du kan bestille din certificering ved tilmeldingen til kurset.

Billede af Johnny Jensen
Underviser

Johnny Jensen

4.79/5 (121 evalueringer) 
Baseret på alle evalueringer af underviseren fra de seneste 5 år.

Johnny har over 25 års praktisk erfaring med IT Service Management. Johnny er ITIL Master, akkrediteret ITIL instruktør og er en særdeles erfaren underviser inden for alle aspekter af IT Service, med speciale inden for Service desk og de gode processer inden for IT Service Management. Johnny formår på en særlig måde at gøre stoffet praktisk anvendeligt og nærværende.

Få ny inspiration til din kompetence­udvikling

Unikke tilbud, relevante artikler og nyt om vores kurser og uddannelser.

Indtast venligst dit fornavn
Email-adressen er ikke korrekt udfyldt
Tilmelder nyhedsbrev
Tak for din tilmelding
Teknisk fejl

Der er desværre en systemfejl på nuværende tidspunkt. Du kan alternativt skrive en mail til data@teknologisk.dk