Få konkret erfaring med at bruge AI til at håndtere incidents og knowledge management og lær hvordan du kan bruge AI til at optimere svartider, højne datakvaliteten og skabe markant bedre brugeroplevelser.
Mange organisationer har allerede adgang til AI-værktøjer som Copilot, ChatGPT eller lignende. På dette kursus lærer du at omsætte værktøjerne til konkret værdi i den daglige håndtering af incidents og knowledge. Du får praktisk erfaring med at bruge AI til at arbejde hurtigere, mere ensartet og med højere kvalitet, uden at AI behøver at være integreret direkte i dit ITSM-system. Du lærer blandt andet at skabe overblik over komplekse incidents, formulere brugbare løsninger, udvikle knowledge-artikler og tilpasse tekniske forklaringer og svar til forskellige målgrupper. Du arbejder med konkrete eksempler, prompt-teknikker, skabeloner og metoder, som du kan bruge umiddelbart efter kurset.
Kurset er til dig, der arbejder med Incident Management, Service Desk, IT-support, Knowledge Management eller lignende opgaver, og som gerne vil lære at udnytte de AI-værktøjer, du allerede har adgang til. Kurset er relevant for både ledere og medarbejdere.
Du behøver ingen særlige AI-forudsætninger, men du skal have adgang til dit eget ITSM-værktøj og til et AI-værktøj som Copilot, ChatGPT eller lignende. Du kan godt bruge en gratis udgave.
Vi sørger for, at rammerne er i orden, så du kan fokusere på at lære.

Kursusbevis

Erfaren underviser

Fuld forplejning

Certificering / eksamen

Øvelser og inddragelse

Undervisning på dansk

Gratis parkering
Kurset kombinerer praktiske eksempler og øvelser. Du arbejder med egne eksempler og afprøver prompt-teknikker, skabeloner og metoder, som du kan bruge i dit daglige arbejde efter kurset.
Ønsker du at afslutte kurset med en certificering, kan du gøre dette i slutningen af sidste kursusdag.
Beståelseskravet er 65% (13 rigtige). Certificeringen koster kr. 995 ex moms, og er ikke indeholdt i kursusprisen. Du kan bestille din certificering ved tilmeldingen til kurset.
Johnny har over 25 års praktisk erfaring med IT Service Management. Johnny er ITIL Master, akkrediteret ITIL instruktør og er en særdeles erfaren underviser inden for alle aspekter af IT Service, med speciale inden for Service desk og de gode processer inden for IT Service Management. Johnny formår på en særlig måde at gøre stoffet praktisk anvendeligt og nærværende.
Unikke tilbud, relevante artikler og nyt om vores kurser og uddannelser.
Der er desværre en systemfejl på nuværende tidspunkt. Du kan alternativt skrive en mail til data@teknologisk.dk