Kurser

Nyt3 dages kursus 
Læring inden for et specifikt emne

Bæredygtig projektledelse med Green Project Management certificering

24. - 26. maj 2023 Taastrup
16. - 18. august 2023 Taastrup
9. - 11. oktober 2023 Aarhus
15. - 17. november 2023 Taastrup
DKK  16.499
ekskl. moms
Nr. 91256 A

Globalt set er sociale og miljømæssige perspektiver en nødvendighed i en bæredygtig produktudvikling. Projekter har stor indflydelse på, at organisationer bliver mere bæredygtige. Dels via de produkter der udvikles, men også via de processer, der anvendes i projektforløbet. Udover at forstå bæredygtighed får du på dette kursus redskaber til at analysere bæredygtighed og lægge en bæredygtig strategi. Kurset afsluttes med certificering i Green Project Management (GPM-b).

Bæredygtig projektledelse

På dette kursus vil du lære teknikker og metoder til bæredygtig projektledelse og om bæredygtige udviklingsprincipper baseret på PRiSM-metoden™ og Standard P5 (Product, Process, People, Planet and Prosperity). På kursusdagene er der følgende emner: Bæredygtighed, systemtænkning, organisatorisk evne til at ændre sig, fordele ved forretningsmæssig begrundelse og værdistyring, organisationsstrukturer og roller, risikostyring og interessentengagement

Deltagerprofil

Kurset er til dig, der ønsker at udvide din nuværende viden om projektarbejde med et bæredygtigt perspektiv. Kurset henvender sig primært til dig, der fungerer som projektleder, teamleder, styregruppemedlem, mellemleder og dig, der ønsker at integrere bæredygtige elementer ind i dine nuværende og kommende projekter og projektmodeller.

Vær opmærksom på kravene til certificering. Har du ikke tidligere deltaget på et kursus i projektledelse, skal du forvente en del læsearbejde efter kurset inden du tager din certificering.

Udbytte

  • Grundig indføring i bæredygtighed og PRiSM™ (”Projects Integrating Sustainable Methods”) modellen
  • Dokumenterede færdigheder og viden i at anvende bæredygtige metoder og elementer i projekter og projektledelse
  • Analysere konsekvensen af valgte produkter og processer i dit projekt for at øge bæredygtigheden (P5 impact analysis)
  • International anerkendt certificering i et af de hurtigst voksende områder ved bestået eksamen

Det får du på kurset

Vi sørger for at rammerne er i orden, så du kan fokusere på at lære

Efter du har fuldendt kurset, vil du modtage et kursusbevis.

Kursusbevis

Certificeret underviser.png

Certificeret underviser

På dette kursus vil der højest være MAKS DELTAGERE pr. hold.

Maks. 16 deltagere

På kurset får du morgenmad, frokost, snacks og drikkevarer.

Fuld forplejning

Mulighed for at tage certificering.

Certificering / eksamen

På kurset er der indtænkt øvelser og deltagerinddragelse.

Øvelser og inddragelse

For at sikre den bedste læring vil der være mulighed for casearbejde.

Casearbejde

Materiale på engelsk

Materiale på engelsk

Undervisning på dansk

Undervisning på dansk

Tæt på kursusstedet er der gratis parkering.

Gratis parkering

Certificeret træningsorganisation

I løbet af de tre kursusdage vil vi arbejde med følgende:

Bæredygtighed
  • Introduktion til Green Project Management (GPM)
  • Bæredygtighed
    -Definition af bæredygtighed?
    - Hvorfor er bæredygtighed essentielt?
    -Fra tredobbelt bundlinje til firedobbelt bundlinje
    - Andre bæredygtighedsmodeller (cirkulær økonomi, Cradle-to-cradle)
    - FN’s 17 verdensmål (SDGs – Sustainable Development Goals)
    - FN's Global Compact og de ti principper
  • Rapportering om bæredygtighed
PRiSMTM – Projects integrating Sustainable Methods
  • Projekter og projektledelse
  • Fra projekttrekanten over værdiskabelse til bæredygtig værdiskabelse
  • Projektets livscyklus
  • PRiSM-projektets livscyklus (Pre-project, Discovery, Design, Develop, Close project)
  • Business case, requirements og realisering af fordele
  • Den bæredygtige projektleder
P5 Konsekvensanalyse og bæredygtighedsplan
  • P5-standard
  • P5-konsekvensanalyse (P5IA)
  • Sustainability management plan
  • Roller og ansvar vedrørende bæredygtighed i projekter
  • KPI'er for bæredygtighed
  • Klar til eksamen

Form

Kurset veksler mellem teori, værktøjer, dialog, og træning. Der arbejdes meget med cases. Der lægges vægt på en god kobling mellem teori og praksis, så dine nye værktøjer indarbejdes effektivt dels på selve kurset, og dels hvor de skal anvendes – nemlig på din egen arbejdsplads.

Forberedelse

Inden kurset starter vil der være 10-15 timers forberedelse.

Du får:

  • PRiZMTM Sustainable Project Management
  • GPM P5 Standard for Sustainability in Project Management

Begge udleveres i et digitalt format, og det er vores forventning, at du har sat dig ind i begge inden kurset.

Bemærk kursusmaterialet og eksamen er på engelsk, der undervises på dansk.

Certificering – Green Project management B (GPM-B)

Hvis du har en af nedenstående certificeringer/eksaminer, vil eksamen være 75 spørgsmål på 90 min. Du skal indsende dit certifikat til Green Project Management for at blive godkendt en GPM-RPL eksamen

GPM-RPL (Recognition Prior Learning)

  • AIPM certification, CPPM, CPSPM, or CPPD
  • IPMA certification, Level A, B, C, or D
  • PRINCE2®
  • PMI certification, PMP or PgMP
  • Master’s Degree in Project or Program Management from an accredited college or university
  • Master’s Degree in Sustainability or Sustainable Development, with a concentration in Project or Program Management, from an accredited college or university
  • Master’s Degree in Business Administration, with a concentration in Project or Program Management, from an accredited college or university
  • Master’s Degree in Engineering, with a concentration in Project or Program Management, from an accredited college or university
  • Other credentials with the advance, written approval of GPM’s Director of Certification

Hvis du IKKE har nogle af ovenstående certificeringer/eksaminer, vil eksamen være 150 spørgsmål på 180 minutter.

Eksamen er inkl. i kursusprisen.

 
26253
26254
Underviser

Anne Dam Jensen

Anne er uddannet Cand.scient./Ph.D og har i 15 år arbejdet med forskningsprojekter og produktudvikling. De sidste 10 år har hun arbejdet som konsulent og underviser centreret omkring projektet som arbejdsform. Anne har gennem flere år undervist i PRINCE2 Agile, Scrum og agil projektledelse, samt hvordan man bygger bro mellem de agile produktudviklingsmetoder og projektstyring. For Anne er det vigtigt at inddrage praksisnære eksempler og facilitere kursisternes viden i undervisningen.

Underviser

Niels Holt

Niels er chefkonsulent og lektor. Han er uddannet cand.merc. i strategi og ledelse, og har i mere end 30 år arbejdet med projektledelse og ledelse, herunder som underviser i begge dele. Niels er både SCRUMstudy certified trainer (SCT™) samt PRINCE2® træner. Han har også en baggrund som kaptajn af reserven i Flyvevåbnet. Som underviser inddrager Niels masser af små eksempler samt egne erfaringer i undervisningen for at gøre formidlingen mere relevant og levende.

Vælg dato

Taastrup
24. - 26. maj 2023
Taastrup
16. - 18. august 2023
Aarhus
9. - 11. oktober 2023
Taastrup
15. - 17. november 2023