.gif)
TI-POD - EP #132 Proceskonsulent - Hvordan leder man en forandringsproces?
Forandringsprocesser fylder mere og mere i danske virksomheder pga. vores evigt omskiftelige samfund med øget fokus på digitalisering, bæredygtighed, nye arbejdsgange m.m. Men hvordan leder man en forandringsproces? Det taler vi om i dette afsnit af TI Pod.
De mange forandringsprocesser har nemlig ført til større efterspørgsel på medarbejdere med kompetencer til at gennemføre forandringer både fysisk og online, og her kommer proceskonsulenten ind i billedet. Lyt med når underviser og proceskonsulent Martin Aggerbeck fortæller mere om rollen som proceskonsulent.
Martin kommer i afsnittet med en boganbefaling til videre læsning:
Humble Enquiry – Edgar H. Schein
Lyt til episode #132 her:
Udvalgte kurser og uddannelser:
- Proceskonsulentuddannelsen 2.0 med fokus på digitalisering og agilitet
- Webinar: Proceskonsulent - skab resultater gennem forandrings- og udviklingsprocesser
Abonnér på TI Pod
Find podcasten TI Pod i Apple Podcast, på Spotify (eller anden podcast-app) og vælg ”abonnér”. Du er også velkommen til at give os en anmeldelse, hvis du har lyst.