Organisation - Repræsentantskab

Andras  Splidt

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 20 06.

Forretningsudvikling og strategi

Organisation - Repræsentantskab

Repræsentantskab

Repræsentantskabet består af medlemmer udpeget af de væsentligste interesseorganisationer i Danmark. Repræsentantskabet har aktuelt følgende sammensætning:

Professionelt bestyrelsesmedlem Jens Maaløe (Formand)
Udpeget af Dansk Industri

Sekretariatschef Mikael Bay Hansen, Dansk Metal. (Næstformand)
Udpeget af Fagbevægelsens Hovedorganisation & Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Udpeget af Fagbevægelsens Hovedorganisation & Arbejderbevægelsens Erhvervsråd:

Sekretariatschef, Søren Sass, Teknisk Landsforbund

Næstformand, Ejner K. Holst, Fagbevægelsens Hovedorganisation

Ledelseskonsulent, Michael Rask Pedersen, 3F - Fagligt Fælles Forbund

Formand, Peter Jacques Jensen, HK IT, Medie & Industri Hovedstaden

Formand, Claus von Elling, 3F - Fagligt Fælles Forbund


Udpeget af Akademiet for de Tekniske Videnskaber:

Rektor, Anders Bjarklev, Danmarks Tekniske Universitet

Civilingeniør, Lisbet Thyge Frandsen


Udpeget af Dansk Arbejdsgiverforening:

Direktør, Michael H. Nielsen, Dansk Byggeri

Købmand, Lisbeth Dalgaard, Dansk Arbejdsgiverforening

Branchedirektør, Elly Kjems Hove, Dansk Industri

Adm. Direktør, Niels Jørgen Hansen, TEKNIQ

Adm. Direktør, Carsten Toft Boesen, Niras A/S


Udpeget af Dansk Erhverv:

Chefkonsulent, Louise Riisgaard, Dansk Erhverv


Udpeget af Dansk Industri:

Adm. Direktør, Michael Lumholt, Ticra A/S


Udpeget af SMVDanmark:

Direktør, Niels Techen, Helmer Christiansen A/S

Adm. Direktør, Ane Buch, SMVDanmark

Adm. Direktør, Preben Jakobsen, Nordtec Automatic A/S


Udpegeget af Igeniørforeningen IDA:

Formand for IDAs Erhvervs- og vækstudvalg, Per Diget, Niras Odense


Udpeget af Kommunernes Landsforening:

Direktør, Agnete Thomsen, Allerød Kommune


Udpeget af Landbrug og Fødevarer:

Forskningspolitisk chef, Morten Andersen Linnet, Landbrug og Fødevarer


Udpeget af Ledernes Hovedorganisation:

Teamchef, Lotte Spanggaard, Ledernes Hovedorganisation


Valgt af Repræsentantskabet:

Forhenværende EU-kommissær, Connie Hedegaard

Vice President, Per Laursen, Danish Crown A/S

Instituttets samarbejdsudvalg har udpeget følgende medarbejder,
der deltager i repræsentantskabets møder uden stemmeret:

Service- og eventkoordinator Søsser Schmidt, Robotteknologi, Teknologisk Institut
Udpeget af Instituttets samarbejdsudvalg