Dansk Deponerings Institut - Hvem kan bruge os

Ann Windfeldt Thorsen

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 25 22.

Dansk Deponerings Institut blev grundlagt i 1993. Vi opbevarer kildekoder til IT-programmer for danske IT-leverandører og deres kunder.

Dansk Deponerings Institut - Hvem kan bruge os

Softwarekøbere
Hvis jeres virksomhed ikke garderer sig imod, at kildekoderne til jeres dyre nyindkøbte program kan gå tabt, kan I løbe ind i store problemer. For selv de dygtigste systemleverandører kan gå konkurs og tage nøglen til jeres system med i faldet. Og så er det slut med at få rettet fejl og slut med at få videreudviklet jeres dyre IT-program.

Dansk Deponerings Institut kan sikre jer mod, at det går så galt. Hvis I indgår en deponeringsaftale med jeres softwareudvikler og Dansk Deponerings Institut, opbevarer vi nemlig kildekoderne til jeres software, så både I og jeres leverandør kan være trygge.

Udviklere af software og distributører af software
Det er et positivt signal, når I  udvikler eller distribuerer software, at I vil indgå i en deponeringsaftale med jeres kunder. Det er et signal om, at I tager jeres kunders sikkerhed alvorligt. Et signal om, at jeres kunder roligt kan lægge større udviklingsopgaver hos jer, også selv om I er en mindre virksomhed. Derfor tager mange udviklere af software en deponeringsaftale med allerede til det første salgsmøde med en ny kunde.

Advokater
Dansk Deponerings Institut arbejder tæt sammen med førende danske advokater inden for IT-ret, som for længst har fundet ud af, at det er nemmere at bruge vores gratis aftaler i forbindelse med kontraktarbejdet om køb og salg af IT-programmer. Ligeledes er det lettere for dem at lade os klare deponeringen af kildematerialet, så de slipper for besværet med selv at skulle skaffe bankbokse mv. 

Bygherrer
Dansk Deponerings Institut arbejder tæt sammen med større bygherrer, der har brug for at få opbevaret dokumenter, tegninger, dokumentation mv.