Helt elektrisk: MADE-projekt åbner døren til nye markeder

Nikolaj  Zangenberg

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 24 94.

Motorvej med højspændingsledninger

Helt elektrisk: MADE-projekt åbner døren til nye markeder

Ny viden om teknologi til strømindføringer har givet virksomheden Mark & Wedell helt nye forretningsmuligheder. Det er resultatet af et MADE-projekt med Teknologisk Institut.

Hvordan får vi viden om en ny teknologi?

Det spørgsmål optog virksomheden Mark & Wedell, da deres eksisterende leverandør af HTS-tapes trak sig fra markedet. Det betød, at de skulle finde en ny leverandør – og på samme tid skifte til næste generation af HTS-tapes.

Mark & Wedell udvikler og producerer superledende strømindføringer – avancerede elektriske forbindelser, der kan lede enorme strømme fra stuetemperatur ned til ekstremt lave temperaturer på -271,15 °C (også kendt som 2 kelvin). Teknologien er uundværlig i krævende faciliteter, f.eks. partikelacceleratoren ved CERN, superledende magneter i fusionsreaktorer og spolerne i moderne MR-scannere.

En vigtig komponent i Mark & Wedells strømindføringer er højtemperatur-superledende tapes (HTS-tapes), der sikrer, at strømmen kan transporteres effektivt og pålideligt ind og ud af superledende spoler med minimale tab. Mark & Wedell havde i mange år benyttet sig af den samme leverandør af HTS-tapes, men måtte tænke nyt, da denne valgte at indstille produktionen.

Kobbertape
Foto: Fujikura Ltd. HTS-tape består af flere lag. I midten er det superledende lag, der kan føre strøm uden tab. Rundt om er buffer- og beskyttelseslag, der beskytter og stabiliserer tapen.

- Det var et alvorligt problem. Vi havde længe overvejet at skifte til næste generation af HTS-tapes, men nu var vi tvunget til det og måtte reagere på situationen, siger Torben Ekvall, CEO og medejer af Mark & Wedell.

Den næste generation af HTS-tapes er en teknologisk opgradering, der kan transportere endnu højere strømstyrker og er mere fleksible i deres anvendelse. Sammenlignet med tidligere generationer er de mindre skrøbelige og kan bedre tilpasses det ideelle design af en strømindføring.

Men skiftet til den nye generation er også teknologisk komplekst og kræver først en god forståelse af markedet og dernæst en dyb forståelse af materialerne. Derfor søgte Mark & Wedell hjælp i et MADE demonstrationsprojekt, hvor de fik sparring af Teknologisk Institut.

MADE satte fart på løsningen

- Vi havde brug for hjælp til at kunne navigere sikkert i de udfordringer, der fulgte med skiftet til den nye teknologi. Det var afgørende for os at finde de rigtige partnere og sikre, at vi kunne gøre skiftet med en så lav risiko som muligt. forklarerTorben Ekvall.

Teknologisk Institut gik i gang med at screene markedet, identificerede mulige leverandører og analyserede disses teknologier.

Graftegning
Illustration: Mark & Wedell. Her ses HTS-tapes (Mørkeblå) i kontekst. Strømmen køles ned, inden den når HTS-sektionen, hvor den transporteres uden energitab. Derefter vikles den rundt om spolen (grå) og skaber et kraftigt magnetfelt, som bruges til at drive avancerede teknologier. Efter spolen løber strømmen tilbage gennem systemet i et lukket kredsløb for at opretholde magnetfeltet.

- Vi undersøgte bl.a. på materialernes strømkapacitet og holdbarhed og hvor meget HTS-tape hver enkelt leverandør kunne levere. Vi lavede også beregninger af materialernes varmetransport og nærmere undersøgelser af konstruktionen af HTS-tapen for at sikre både sikkerhed og høj ydeevne, siger Nikolaj Zangenberg, centerchef på Teknologisk Institut.

Projektet resulterede i en liste over fem potentielle leverandører af HTS-tapes, hvoraf tre leverede vareprøver til nærmere tests. En af leverandørerne, Faraday Factory, skilte sig hurtigt ud.

- Faraday Factory fra Japan viste fra dag ét, at de forstod vores behov for en stabil leverandør af HTS-tapes, der kunne opfylde vores krav til kvalitet og pålidelighed. De var meget professionelle og proaktive og viste en stor interesse i at arbejde med os. Det gjorde dem til det oplagte valg, fortæller Torben Ekvall.

Ny teknologi sikrer fremtiden og åbner for nye markeder

MADE-projektet gav os viden og ressourcer, som vi ellers ikke havde haft adgang til. Resultatet er, at vi nu er i en position, hvor vi kan fortsætte med at levere avancerede løsninger til vores kunder. Samtidig tillader den nye generation af HTS-tapes, at vi kan skabe mere fleksible løsninger og dermed også blive attraktive for vindmølleparker, fusionsenergi eller andre industrielle applikationer

- Torben Ekvall, Mark & Wedell

Hvad er HTS-Tapes?

  • HTS står for “High Temperature Superconducting” (højtemperatur-superledende).
  • HTS-tapes er tynde, fleksible bånd, der gør det muligt at lede store mængder strøm uden energitab.
  • HTS-tapes bruges som superledende komponenter i systemer som strømindføringer og kabler.
  • Typiske anvendelser findes i energisystemer, partikelacceleratorer og magnetiske systemer.

Om MADE Demonstrationsprojekter

Med et MADE Demonstrationsprojekt kan en lille eller mellemstor virksomhed få op til 100.000 kr. i støtte til at løse en konkret udfordring i virksomheden eller afprøve en ny teknologi i produktionen.

Ved at blive koblet op sammen med Teknologisk Institut, FORCE Technology, Alexandra Instituttet eller DAMRC får man adgang til de teknologier, den viden og de kompetencer, som er nødvendige i forhold til at løse den konkrete udfordring i virksomheden. MADE demonstrationsprojekter er medfinansieret af den Europæiske Regionalfond og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

Har du lyst til at høre mere om mulighederne for at teste og demonstrere nye løsninger i MADE? Så tag fat i MADE – de dækker hele Produktionsdanmark.

Artiklen er oprindeligt publiceret af MADE

Logoer