
Projekter - Materialer og overflader
Læs om aktuelle og udvalgte forsknings- og udviklingsprojekter med deltagelse af Teknologisk Institut inden for materialer og overflader.
AM-LINE 4.0
Et Grand Solutions Projekt med et samlet budget på 88 mio. kroner. Innovationsfonden har investeret 33 mio. kroner i projektet. Partnere er DTU, Teknologisk Institut, Danfoss, Grundfos, Adimant, Scada Minds, Niras, Made og TWI.
Hybridfremstilling gennem 3D-print og nye kollaborative samarbejdsformer
Et projekt støttet af AM Hub og Industriens Fond, hvor Teknologisk Institut gennem et antal virksomhedscases demonstrerer værdien ved at implementere 3D-print i virksomhedernes produktudviklingsfase.
Easy-E
Et 3-årigt EUDP-projekt, som med udgangspunkt i en række virksomhedscases skal skabe mere energieffektive produkter til dansk industri ved hjælp af termisk topologioptimering.