René Lyngsø Hvidberg

Jeg er din kontaktperson

Skriv til mig

Indtast venligst et validt navn
Eller dit telefonnummer
Sender besked
Tak for din besked
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72 20 13 68.

Brændeovn med flammer

Biomassekedler og brændeovne - Typeprøvning af brændeovne, pejseindsatse og pilleovne

Teknologisk Institut tilbyder typeprøvning og kvalitetssikring af brændeovne, pejseindsatse, pilleovne og masseovne. Prøvningerne danner grundlag for CE-mærkning, som er et krav for at kunne sælge på det europæiske marked.

Alle prøver til Europa

Vi tilbyder derudover også alle andre typer af prøvninger, som er nødvendige for at leve op til diverse standarder og krav i Europa. Det gælder også særlige krav i Norge, Schweiz og i forhold til at opnå svanemærket i Norden samt Smoke Control Areas i England.

 

Laboratoriet udfører følgende typeprøvninger:

  • EN16510-1
  • EN16510-2-1 (fritstående brændeovn)
  • EN16510-2-2 (pejseindsats)
  • EN16510-2-3 (brændeovnskomfurer)
  • EN16510-2-6 (pilleovne)
  • Ecodesign regulation 2015/1185
  • Energy label regulation 2015/1186

Derudover udfører vi øvrige andre målinger og test:

  • Alle ydelsestest efter ovenstående standarder inkluderer altid måling af følgende emissioner: CO, OGC, NOx og PM

  • Room Sealed appliance type CA, CM, CC, (EN16510-1)

  • Load Bearing Capacity test, (EN16510-1)

Norge

  • NS3058/59 (måling af partikelemission til Norge)
  • Sikkerhedstest mod Norsk Brannmur

UK

  • DEFRA Smoke Control Areas til UK

Tyskland

  • BImSchV (stufe 2)
  • Blauer Engel afprøvning

Frankrig

  • Flamme Verte test & audit test
  • Critt bois audit test (Fonds Air Bois)

Italien

  • Conto Termico eller CERTIFICATO AMBIENTALE i Italien samt udstedelse af prøvningscertifikat hertil.

Østrig

  • Prøvning til Østrig (Art 15a)

Schweiz

  • Dokumentation som fast del af typeafprøvning til blandt andet VKF i Schweiz

Nordamerika

  • US EPA prøvefyringer til det nordamerikanske marked (proff of concept partikelmålinger).


Case: Hurtig test af 10 pejseindsatse bringer norsk importør videre

Tony Eide

”Jeg har ikke fået testet hverken brændeovne eller indsatse i Danmark før, men jeg valgte Teknologisk Institut, da de er meget løsningsorienterede.

Jeg har oplevet en meget positiv dialog og vi fandt sammen en god løsning på tests af de mange indsatse til en god pris,” siger Tony Eide, direktør for Norvai.

Læs hele casen her